NOWINKI

    TULIPANOWE ODKRYCIA
    Wśród kwiatów ciętych tulipany zajmują trzecie miejsce na liście bestsellerów giełdowych w Holandii - po różach i chryzantemach. W ubiegłym roku na aukcjach tego kraju (głównie na Bloemenveiling Flora) sprzedano ponad 1,1 mld tulipanów za łączną sumę 330,7 mln guldenów, a średnia cena za kwiat wyniosła 29 centów holenderskich. W 1998 r. podaż tulipanów zwiększyła się o prawie 10%. Trzy czwarte obrotów przypada na okres od stycznia do kwietnia. 78% sprzedanych tulipanów to odmiany o kwiatach pojedynczych (do wiodących należą: 'Prominence', 'Christmas Marvel', 'Golden Apeldoorn'). Odmiany pełnokwiatowe (królują w tym przypadku 'Monte Carlo' oraz 'Upstar') mają 17-procentowy udział w obrotach giełdowych. Resztę stanowią tulipany liliokształtne oraz papuzie. W pierwszej z wymienionych grup największy wzrost zainteresowania, w porównaniu z poprzednim sezonem, odnotowano w przypadku odmian 'Carola' (różowa), 'Sevilla' (czerwona - fot. obok) oraz 'Gawota' (różowofioletowa), a w drugiej najwyraźniej wzrósł popyt na 'Veronę' (żółta) i 'Orange Princess' (pomarańczowa).

    TULIPAN SEVILLA


    Wśród najbardziej obiecujących nowości wymieniane są: 'Strong Gold' (żółta), 'Marion' (pomarańczowa), 'Friso' (czerwona - patrz HO 4/98) - wszystkie o pojedynczych kwiatach - i 'Super Parrot' (biało-zielona) z grupy papuzich.

    PEŁNOKWIATOWE HIPEASTRUM
    Takim jest odmiana Nymph, której duże kwiaty, o średnicy do 20 cm, kształtem przypominają piwonie. O atrakcyjności tego hipeastrum decyduje też zabarwienie: białe pąki otwierając się ukazują ciekawe wnętrze kwiatu - z biegnącymi wzdłuż płatków ciemnopomarańczowymi paskami (fot. obok). Brak słupka u tej odmiany powoduje, że ma ona wyjątkowo dobrą trwałość po ścięciu - kwiaty w wazonie zachowują walory ozdobne do dwóch tygodni. Pęd jest mocny, stosunkowo krótki. Na giełdach holenderskich odmianę Nymph sprzedaje się od listopada do połowy lutego.

    HIPEASTRUM 'NYMPH'



    ''SENSACYJNY'' LILAK
    'Sensation' jest nazwą nowej na holenderskim rynku odmiany. Miano to zawdzięcza ona dwubarwnym kwiatom (fot. obok), które są wyjątkowe w grupie odmian Syringa vulgaris wykorzystywanych w przyspieszonej produkcji.

    LILAK 'SENSATION'


    Pędzone gałęzie lilaka (''bzu'') sprzedawane są na giełdach holenderskich od listopada do kwietnia. W 1997 r. zbyto tą drogą 8 mln pędów. Do najpopularniejszych odmian należały biała 'Madame Florant Stepman' i fioletowa 'Dark Koster'. 'Sensation' dostarczane jest na aukcje od lutego do kwietnia. Pędy, długości 40-90 cm, przeważnie mają po dwa kwiatostany. Przyspieszona produkcja lilaków w Holandii koncentruje się w rejonie Aalsmeer, gdzie około 1915 r. rośliny te byty dominującą uprawą pod osłonami.

    SKIMIA DO BUKIETÓW
    Skimia, zwłaszcza japońska (Skimmia japonica), znana jest miłośnikom krzewów ozdobnych, ale coraz częściej wykorzystują tę roślinę również bukieciarze ceniąc jej błyszczące liście i ciekawe kwiatostany (stała się szczególnie popularna zimą, a zwłaszcza w okresie świątecznym). Asortyment skimii uzupełniła ostatnio S. x confusa 'Kew Green', o oryginalnych - jasnozielonych - pąkach (po ich rozwinięciu pojawiają się białe kwiaty). Jest to męska forma mieszańca, a więc nie wytwarza owoców. Jak sama nazwa wskazuje, pochodzi ze sławnych angielskich ogrodów Kew.

    SKIMMIA X CONFUSA 'KEW GREEN'


    Pędy skimii 'Kew Green', długości 20-35 cm, dostarczane są na giełdy holenderskie od października do marca, w wiązkach po 5 sztuk. Dobrze znoszą transport, nawet na sucho. Trwałość pędów w wazonie wynosi co najmniej 3 tygodnie.

    BEGONIA Z FANTAZJĄ
    Begonie zajmują w Holandii 7. pozycję na liście bestsellerów giełdowych w grupie roślin doniczkowych. W 1998 r. sprzedano tam begonie za 41,3 min guldenów, rocznie przez aukcje Kraju Tulipanów przechodzi ponad 18 mln sztuk tych roślin. Największe znaczenie mają mieszańce pochodzące od gatunku Begonia elatior, zwłaszcza te o pełnych kwiatach, a w następnej kolejności - o półpetnych. Tę drugą kategorię reprezentuje m.in. ciekawa seria Franje z grupy Laciniata - o powcinanych płatkach kwiatów. Trzyodmianową serię (patrz też HO 12/98) wzbogaciła ostatnio 'Daisy Franje', której kremowe kwiaty ładnie kontrastują z ciemnymi liśćmi (fot. obok). Odmiana ta dostępna jest na giełdach holenderskich od grudnia do września, w doniczkach o średnicy 9-13 cm.

    BEGONIA 'DAISY FRANJE'


    Seria Franje jest łatwa w uprawie. Prawidłowo pielęgnowane rośliny kwitną pół roku. Jak wszystkie mieszańce B. elatior, wymagają jednak jasnego stanowiska. Nie znoszą natomiast ''zalewania''. Ponadto źle im służy częste przestawianie i zmiana pozycji wobec stron świata - reagują wówczas zrzucaniem pąków kwiatowych. Podobne objawy mogą wystąpić na skutek zbyt długiego transportu begonii.

    NIEBANALNE BLUSZCZE
    Wprawdzie bluszcz spadł w aukcyjnych rankingach z piątego miejsca (takie zajmował jeszcze w 1997 r.) na szóste (w 1998 r. wartość sprzedaży wyniosła około 50,9 min guldenów, o przeszło 1,5 min mniej niż w poprzednim sezonie), ale wciąż pozostaje w czołówce sprzedawanych w Holandii roślin doniczkowych. Jedną trzecią towaru sprzedaje się bez nazw odmianowych - m.in. jako ''mieszanki''. Wśród odmian Hedera hela najważniejsze są: 'Pittsburgh', 'Wonder', 'Eva', 'Goldchild'. Do tych poszukiwanych należą ponadto kreacje o liściach oryginalnie ukształtowanych (np. wydłużone u 'Steffi' - fot. obok) lub ciekawie wybarwionych (np. bladozielone u 'Mint Kolibri', zielonkawo-białe u 'Kolibri', intensywnie ciemnozielone u odmiany Ciska).

    BLUSZCZ POSPOLITY 'STEFFI'


    Na podstawie materiałów Bloemenbureau Holland oraz Vakblad v.d. Bloemisterij 22a/8 i 1/99
















































    TULIPANOWE ODKRYCIA
    Wśród kwiatów ciętych tulipany zajmują trzecie miejsce na liście bestsellerów giełdowych w Holandii – po różach i chryzantemach. W ubiegłym roku na aukcjach tego kraju (głównie na Bloemenveiling Flora) sprzedano ponad 1,1 mld tulipanów za łączną sumę 330,7 mln guldenów, a średnia cena za kwiat wyniosła 29 centów holenderskich. W 1998 r. podaż tulipanów zwiększyła się o prawie 10%. Trzy czwarte obrotów przypada na okres od stycznia do kwietnia. 78% sprzedanych tulipanów to odmiany o kwiatach pojedynczych (do wiodących należą: 'Prominence’, 'Christmas Marvel’, 'Golden Apeldoorn’). Odmiany pełnokwiatowe (królują w tym przypadku 'Monte Carlo’ oraz 'Upstar’) mają 17-procentowy udział w obrotach giełdowych. Resztę stanowią tulipany liliokształtne oraz papuzie. W pierwszej z wymienionych grup największy wzrost zainteresowania, w porównaniu z poprzednim sezonem, odnotowano w przypadku odmian 'Carola’ (różowa), 'Sevilla’ (czerwona – fot. obok) oraz 'Gawota’ (różowofioletowa), a w drugiej najwyraźniej wzrósł popyt na 'Veronę’ (żółta) i 'Orange Princess’ (pomarańczowa).







    TULIPAN SEVILLA


    Wśród najbardziej obiecujących nowości wymieniane są: 'Strong Gold’ (żółta), 'Marion’ (pomarańczowa), 'Friso’ (czerwona – patrz HO 4/98) – wszystkie o pojedynczych kwiatach – i 'Super Parrot’ (biało-zielona) z grupy papuzich.



    PEŁNOKWIATOWE HIPEASTRUM
    Takim jest odmiana Nymph, której duże kwiaty, o średnicy do 20 cm, kształtem przypominają piwonie. O atrakcyjności tego hipeastrum decyduje też zabarwienie: białe pąki otwierając się ukazują ciekawe wnętrze kwiatu – z biegnącymi wzdłuż płatków ciemnopomarańczowymi paskami (fot. obok). Brak słupka u tej odmiany powoduje, że ma ona wyjątkowo dobrą trwałość po ścięciu – kwiaty w wazonie zachowują walory ozdobne do dwóch tygodni. Pęd jest mocny, stosunkowo krótki. Na giełdach holenderskich odmianę Nymph sprzedaje się od listopada do połowy lutego.







    HIPEASTRUM 'NYMPH’





    ”SENSACYJNY” LILAK
    ’Sensation’ jest nazwą nowej na holenderskim rynku odmiany. Miano to zawdzięcza ona dwubarwnym kwiatom (fot. obok), które są wyjątkowe w grupie odmian Syringa vulgaris wykorzystywanych w przyspieszonej produkcji.







    LILAK 'SENSATION’


    Pędzone gałęzie lilaka (”bzu”) sprzedawane są na giełdach holenderskich od listopada do kwietnia. W 1997 r. zbyto tą drogą 8 mln pędów. Do najpopularniejszych odmian należały biała 'Madame Florant Stepman’ i fioletowa 'Dark Koster’. 'Sensation’ dostarczane jest na aukcje od lutego do kwietnia. Pędy, długości 40-90 cm, przeważnie mają po dwa kwiatostany. Przyspieszona produkcja lilaków w Holandii koncentruje się w rejonie Aalsmeer, gdzie około 1915 r. rośliny te byty dominującą uprawą pod osłonami.



    SKIMIA DO BUKIETÓW
    Skimia, zwłaszcza japońska (Skimmia japonica), znana jest miłośnikom krzewów ozdobnych, ale coraz częściej wykorzystują tę roślinę również bukieciarze ceniąc jej błyszczące liście i ciekawe kwiatostany (stała się szczególnie popularna zimą, a zwłaszcza w okresie świątecznym). Asortyment skimii uzupełniła ostatnio S. x confusa 'Kew Green’, o oryginalnych – jasnozielonych – pąkach (po ich rozwinięciu pojawiają się białe kwiaty). Jest to męska forma mieszańca, a więc nie wytwarza owoców. Jak sama nazwa wskazuje, pochodzi ze sławnych angielskich ogrodów Kew.







    SKIMMIA X CONFUSA 'KEW GREEN’


    Pędy skimii 'Kew Green’, długości 20-35 cm, dostarczane są na giełdy holenderskie od października do marca, w wiązkach po 5 sztuk. Dobrze znoszą transport, nawet na sucho. Trwałość pędów w wazonie wynosi co najmniej 3 tygodnie.



    BEGONIA Z FANTAZJĄ
    Begonie zajmują w Holandii 7. pozycję na liście bestsellerów giełdowych w grupie roślin doniczkowych. W 1998 r. sprzedano tam begonie za 41,3 min guldenów, rocznie przez aukcje Kraju Tulipanów przechodzi ponad 18 mln sztuk tych roślin. Największe znaczenie mają mieszańce pochodzące od gatunku Begonia elatior, zwłaszcza te o pełnych kwiatach, a w następnej kolejności – o półpetnych. Tę drugą kategorię reprezentuje m.in. ciekawa seria Franje z grupy Laciniata – o powcinanych płatkach kwiatów. Trzyodmianową serię (patrz też HO 12/98) wzbogaciła ostatnio 'Daisy Franje’, której kremowe kwiaty ładnie kontrastują z ciemnymi liśćmi (fot. obok). Odmiana ta dostępna jest na giełdach holenderskich od grudnia do września, w doniczkach o średnicy 9-13 cm.







    BEGONIA 'DAISY FRANJE’


    Seria Franje jest łatwa w uprawie. Prawidłowo pielęgnowane rośliny kwitną pół roku. Jak wszystkie mieszańce B. elatior, wymagają jednak jasnego stanowiska. Nie znoszą natomiast ”zalewania”. Ponadto źle im służy częste przestawianie i zmiana pozycji wobec stron świata – reagują wówczas zrzucaniem pąków kwiatowych. Podobne objawy mogą wystąpić na skutek zbyt długiego transportu begonii.



    NIEBANALNE BLUSZCZE
    Wprawdzie bluszcz spadł w aukcyjnych rankingach z piątego miejsca (takie zajmował jeszcze w 1997 r.) na szóste (w 1998 r. wartość sprzedaży wyniosła około 50,9 min guldenów, o przeszło 1,5 min mniej niż w poprzednim sezonie), ale wciąż pozostaje w czołówce sprzedawanych w Holandii roślin doniczkowych. Jedną trzecią towaru sprzedaje się bez nazw odmianowych – m.in. jako ”mieszanki”. Wśród odmian Hedera hela najważniejsze są: 'Pittsburgh’, 'Wonder’, 'Eva’, 'Goldchild’. Do tych poszukiwanych należą ponadto kreacje o liściach oryginalnie ukształtowanych (np. wydłużone u 'Steffi’ – fot. obok) lub ciekawie wybarwionych (np. bladozielone u 'Mint Kolibri’, zielonkawo-białe u 'Kolibri’, intensywnie ciemnozielone u odmiany Ciska).







    BLUSZCZ POSPOLITY 'STEFFI’


    Na podstawie materiałów Bloemenbureau Holland oraz Vakblad v.d. Bloemisterij 22a/8 i 1/99

    Related Posts

    None found

    Poprzedni artykułLISTY – PRODUCENT CZY SPRZEDAWCA?
    Następny artykułFRUIT LOGISTICA ’99

    ZOSTAW ODPOWIEDŹ

    Wpisz treść komentarza
    Wpisz swoje imię

    ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.