• 12-636-18-51
  • wydawnictwo@plantpress.pl
ogrodinfo.pl
sad24.pl
warzywa.pl

Hasło Ogrodnicze 07/2000

Według danych CIHZ, w minionym roku sprzedaliśmy około 253 000 ton świeżych warzyw, o 36% więcej niż w 1998 r. Wpływy z ich eksportu w 1999 roku oszacowano na 39 mln USD (wzrost o 8% w stosunku do wartości z 1998 roku).
Więcej »
Coraz częściej ogrodnicy określani są mianem przedsiębiorców, a gospodarstwa otrzymały wolnorynkową nazwę jednostek gospodarczych. Nie jest to tylko gra słów...
Więcej »
Na zachodnioeuropejskim rynku świeżych warzyw pojawiają się produkty, nie tylko odpowiednio umyte, wystandaryzowane i wygodnie (dla nabywcy) opakowane, ale - coraz częściej - także wstępnie przygotowane do bezpośredniego użycia.
Więcej »
...jest na Mazowszu tak ponury, że jeden z sadowników, wspominając Święto Kwitnącej Jabłoni w Wildze, użył określenia "stypa".
Więcej »
Z różnych rejonów kraju docierają sygnały, że w szkółkach brakuje drzewek wczesnych odmian jabłoni. Przyczyn tego wzrostu zainteresowania nimi jest kilka.
Więcej »
SADOWNICTWO

PO KWITNIENIU

Więcej »
SADOWNICTWO

LIDER

Dariusz Pakuła (fot.) ma za sobą 42 lata życia i studia na AGH. Mieszka w Zwoleniu. Miasteczko szczyci się bliskością Czarnolasu i kościołem, w którym spoczywają doczesne szczątki Jana Kochanowskiego. Bardziej współczesny i prozaiczny wyróżnik tego rejonu to uprawa truskawek.
Więcej »
Pomorskie Towarzystwo Sadownicze "Nasze Owocarstwo" - jak sama nazwa wskazuje - jest grupą producentów owoców i szkółkarzy pracujących w rejonie Grójca, Wilgi, Kujaw, Brodnicy i w końcu Pomorza Gdańskiego...
Więcej »
Słabe plonowanie drzew owocowych w poprzednim roku oraz tegoroczne przymrozki podczas kwitnienia niszcząc większość pąków kwiatowych spowodowały dość silny wzrost drzew w wielu sadach.
Więcej »
Już w starych książkach sadowniczych znajdziemy zalecenia, aby ciąć korzenie u drzew silnie rosnących w celu zahamowania ich wzrostu i wzmożenia owocowania. Znajdziemy także rysunki pokazujące, jak ten zabieg wykonać.
Więcej »
Gość ostatniego limanowskiego seminarium, znany niemiecki specjalista od intensywnej uprawy czereśni, Fritz G. Zahn, powiedział: "na świecie rozpoczął się nowy etap uprawy czereśni".
Więcej »
...było tematem Ogólnopolskiego Zjazdu Przodujących Sadowników, zorganizowanego 12 kwietnia przez Instytut Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach. Obecny stan i rozwój integrowanej produkcji owoców (IPO) omawiał prof. dr hab. Edmund Niemczyk.
Więcej »
Do 1991 roku na Litwie dominowały kołchozy, z których jeszcze w 1990 roku pochodziła połowa produkcji warzywniczej (obecnie uprawia się w nich warzywa na zaledwie 400 ha). Rozpadające się kołchozy powoli się prywatyzują, a nowi właściciele często nastawiają się na produkcję warzyw...
Więcej »
Kukurydza cukrowa z roku na rok zdobywa coraz większą popularność. Szczególnie zainteresowany jest nią przemysł przetwórczy...
Więcej »
Przetwórstwo zużywa od 40% do 60% rocznej produkcji pomidorów gruntowych, czyli średnio 150 tysięcy ton. Uzyskiwany obecnie przeciętny plon (15-25 t/ha) jest niski, ale można go zwiększyć prowadząc racjonalną agrotechnikę i skuteczną ochronę roślin oraz wprowadzając nowe, plenne odmiany, odporne na najczęściej występujące choroby.
Więcej »
Rzodkiew japońska, inaczej daikon (z japońskiego - duży korzeń), jest w krajach Dalekiego Wschodu tak popularna, jak u nas kapusta głowiasta. Spożywa się ją na różne sposoby - świeżą, gotowaną, marynowaną, kiszoną lub suszoną.
Więcej »
Zainteresowanym produkcją oberżyny podaliśmy w "Haśle Ogrodniczym" 2/2000 niezbędne informacje o wymaganiach uprawowych, odmianach oraz pielęgnacji tej rośliny. Tym razem chcemy podpowiedzieć, jak - wykorzystując rodziny trzmiela ziemnego - poprawić efektywność zawiązywania owoców (red.).
Więcej »
Powierzchnia uprawy róż w Polsce wynosi około 130 ha i od lat zajmują one pierwsze miejsce wśród roślin ozdobnych produkowanych na kwiaty cięte pod osłonami. Możliwości zbytu kwiatów róż znacznie przy tym przekraczają krajowy potencjał produkcyjny...
Więcej »
Róże są najlepiej "rozpracowanymi" przez naukowców roślinami ozdobnymi. Nic dziwnego: zajmują pierwsze miejsce w światowym rankingu najczęściej kupowanych kwiatów ciętych...
Więcej »
Kiedy w połowie lat 90. holenderskie ogrodnictwo szklarniowe przeżywało kryzys, przewidywano, że pozycję liderów w europejskim kwiaciarstwie mogą przejąć Włosi. Wprawdzie do tego nie doszło, ale istnieją specjalności, w których Italia wydaje się bezkonkurencyjna.
Więcej »