• 12-636-18-51
  • wydawnictwo@plantpress.pl
ogrodinfo.pl
sad24.pl
warzywa.pl

Hasło Ogrodnicze 08/2000

Anomalie pogodowe w pierwszym półroczu tego roku zwiększyły częstotliwość oraz skalę wahań hurtowych notowań warzyw. Ponieważ ocena sytuacji cenowej na podstawie krótkiego okresu może okazać się niewystarczająca i budzić szereg kontrowersji, uzasadniona wydaje się analiza bazująca na dłuższych okresach, porównująca notowania tegoroczne z danymi z lat ubiegłych.
Więcej »
Tegorocznym targom Interpoma 2000 we włoskim Bolzano towarzyszył kongres "Jabłko na świecie: produkcja, przechowywanie, marketing". Uczestnicy tego sympozjum przedstawili najważniejsze problemy ekonomiczne związane z rynkiem jabłek.
Więcej »
Jednym z istotnych etapów reformy polskiego systemu podatkowego będzie, planowane na początek 2001 roku, wprowadzenie podatku katastralnego, czyli podatku od wartości nieruchomości. Obejmie on niemalże całe społeczeństwo...
Więcej »
Na początku lipca na warszawskim rynku hurtowym, na bazarach i w zieleniakach truskawki ustąpiły miejsca malinom, czereśniom i wiśniom. Trwały już także zbiory czarnych porzeczek.
Więcej »
Nawet najstarsi sadownicy nie pamiętają tak złego roku, jak obecny - w rejonie warecko-grójeckim mrozy do -8°C dosięgły także sadów położonych na najlepszych stanowiskach. Sytuację znacznie pogorszyły skoki temperatury - w nocy mróz, a w dzień palące słońce oraz brak wilgoci...
Więcej »
W tym roku jabłonie nie tylko zakwitły w kwietniu, ale (przynajmniej na Mazowszu) również w tym samym miesiącu przekwitły. Takie anomalie klimatyczne zwykle nie kończą się niczym dobrym i tak też stało się tej wiosny.
Więcej »
Na przełomie maja i czerwca (31.05-3.06) w Bolzano (włoski Południowy Tyrol, po niemiecku - Bozen) miała miejsce druga już edycja międzynarodowych targów sadowniczych Interpoma (impreza odbywa się co dwa lata, tak więc kolejna przewidziana jest na 2002 rok). Do Włoch przyjechali, przede wszystkim, producenci jabłek, gdyż na tych owocach się skupiono.
Więcej »
Podstawowymi zabiegami w produkcji owoców, przy których niezbędny jest ciągnik, są pielęgnacja roślin i gleby, zabiegi ochrony przed chorobami i szkodnikami, nawożenie, zbiory i transport owoców. Jego silnik powinien zagwarantować taką moc, by pokryć zapotrzebowanie na energię współpracującej maszyny...
Więcej »
Tegoroczna wiosenna susza znowu przypomniała o tym, że uprawa warzyw bez nawadniania jest ryzykowna. Wiosenny niedobór wody spowodował opóźnienie i nierównomierne wschody cebuli, porów, marchwi i buraków.
Więcej »
Wyprodukowanie porów odpowiadających wymaganiom jakościowym rynku często jest dla producenta bardzo trudne. Zaniedbanie ochrony roślin przed szkodnikami w uprawie tego warzywa bywa przyczyną znacznych strat.
Więcej »
Popularnego 'Pięknego Jasia', podobnie jak inne tyczne fasole, uprawia się u nas głównie na skalę amatorską. Przyczyną tego jest fakt, że wymagają one prowadzenia przy podporach, co wiąże się z dodatkowymi nakładami finansowymi i dużą pracochłonnością produkcji, którą równocześnie trudno zmechanizować.
Więcej »
Wielkość plonu owoców handlowych, a zatem i opłacalność uprawy, zależy w dużej mierze od przebiegu pogody podczas dojrzewania owoców - w sierpniu i pierwszej połowie września. Chłody i deszcze w tym okresie opóźniają i rozciągają w czasie proces dojrzewania, a ponadto sprzyjają masowemu porażeniu owoców przez choroby, głównie zarazę ziemniaka.
Więcej »
Szybkość dojrzewania pomidorów w przechowalni zależy, poza odmianą i warunkami w trakcie produkcji, od fazy dojrzałości owoców w okresie zbioru. Owoce zbierane we wcześniejszym stadium dojrzałości, jako zielone lub lekko zapalone, i dojrzewające poza rośliną mają nieco gorszy smak oraz aromat od tych dojrzałych na krzaku.
Więcej »
Rodzaj Curcuma z rodziny imbirowatych (Zingiberaceae) reprezentowany jest przez ponad 70 gatunków, które rosną w Indonezji i Australii. Najwięcej, niemal 30 gatunków, występuje w Tajlandii. Można je spotkać na sawannach, podgórskich wyżynach, w lasach galeriowych, czyli wilgotnych lasach równikowych, oraz dżunglach - na glebach piaszczysto-gliniastych i lekko zasadowych.
Więcej »
Okazją do lepszego zapoznania się z produkcją cebul kwiatowych w tym rejonie była wiosenna, wyjazdowa konferencja Stowarzyszenia Producentów Ozdobnych Roślin Cebulowych. Odwiedzono 6 gospodarstw, które - choć reprezentują jedynie część lubelskiego "zagłębia" - pozwalają formułować ogólne wnioski na jego temat.
Więcej »
20 maja w Wieliszewie pod Warszawą, już po raz czwarty z rzędu, Fux Flora (FF 1) urządziła Dni Otwarte. Tym razem były one połączone z 10-leciem przedsiębiorstwa, które powstało po to, by zaopatrywać ogrodników w zagraniczny materiał wyjściowy do produkcji kwiaciarskiej.
Więcej »
Fleuroselect - międzynarodowa organizacja zajmująca się, między innymi, oceną odmian roślin ozdobnych - przyznała w tym roku dwa złote medale nowościom, które trafią na rynek w 2001 r.
Więcej »
Dopiero od kiedy odkryto pstrolistną odmianę mięty wonnej (Mentha suaveolens, syn. M. rotundifolia), zaczęto ten gatunek uprawiać dla celów zdobniczych. Znajduje ona zastosowanie jako "wypełniacz" albo tak zwana roślina strukturalna. Innymi słowy, służy do tworzenia tła dla innych roślin o ozdobnych kwiatach, w skrzynkach balkonowych, wiszących doniczkach i dużych pojemnikach tarasowych.
Więcej »