• 12-636-18-51
  • wydawnictwo@plantpress.pl
ogrodinfo.pl
sad24.pl
warzywa.pl

Hasło Ogrodnicze 09/2000

Tak nazywa się coroczny kongres, na którym podawane są pierwsze szacunki dotyczące zbiorów jabłek oraz gruszek w Europie. W tym roku, 26. już kongres zorganizowano 3-5 sierpnia w Grazu, stolicy austriackiej Styrii, regionu o największej w tym kraju koncentracji produkcji sadowniczej.
Więcej »
Wpływ inflacji na opłacalność produkcji ogrodniczej jest złożony. Inflacja oddziałuje zarówno na stronę kosztową, jak i dochodową. W powszechnym odczuciu rolników wzrost cen produktów ogrodniczych nie nadąża za skalą inflacji, a wzrost kosztów skalę tę przewyższa...
Więcej »
Całoroczna produkcja roślin w polskich warunkach klimatycznych wymaga dostarczania dużej ilości energii cieplnej, co wpływa znacząco na koszty produkcji oraz zanieczyszcza środowisko naturalne szkodliwymi produktami spalania.
Więcej »
Handel elektroniczny, czyli po angielsku e-commerce, to obecnie najszybciej rozwijający się dział gospodarki na świecie. Przewiduje się, że ponad 40 mln mieszkańców Ziemi (z tego ponad 27 mln w Stanach Zjednoczonych) dokona w bieżącym roku wirtualnych zakupów.
Więcej »
Od lat trwają w naszym kraju dyskusje o rynkach hurtowych. Do tej pory nie doczekały się realizacji plany stworzenia ich ogólnopolskiej sieci. Z tych, które powstały, największy sukces odniosła Wielkopolska Giełda Rolno-Ogrodnicza SA w Poznaniu. Inne, jak na przykład podwarszawskie Bronisze, długo nie mogły sobie poradzić.
Więcej »
Więcej »
To pytanie nurtowało w lipcu prawie wszystkich mazowieckich sadowników, których gospodarstw nie ominęły tegoroczne przymrozki. Obfity czerwcowy (świętojański) opad zawiązków, który kończy się w środkowej Polsce zwykle około 10 lipca, tym razem się przedłużył (i to pomimo końca długotrwałej suszy), a producenci obawiali się, że może wystąpić także później.
Więcej »
Kilka lat temu redaktor Kazimierz Paliński opublikował felieton pod tytułem: "Czy nie znudził się Wam taki handel?" Był to okres, kiedy sporo pisano o holenderskich aukcjach, a koncepcja polskiego modelu hurtowego handlu owocami czekała nie tylko na realizację, ale dopiero na opracowanie.
Więcej »
Nowe odmiany jabłoni wchodzące obecnie do uprawy są ze sobą blisko spokrewnione. W latach 90. wprowadzano do naszych sadów głównie te wywodzące się od 'Golden Deliciousa': 'Jonagold', 'Šampion', 'Rubin' czy 'Gala'.
Więcej »
Na temat szkód gradowych i ochrony sadów przed nimi rozmawiano 5 sierpnia podczas spotkania sadowniczego w gospodarstwie Grzegorza Szwagierczaka w Święcicy koło Sandomierza. W imprezie, zorganizowanej przez firmę BAYER, uczestniczył zaproszony z Holandii Jan van Eijden, prywatny doradca holenderskich sadowników.
Więcej »
Obecny poziom produkcji śliwek jest wystarczający dla zaspokojenia potrzeb zarówno przemysłu, jak i konsumenta. Nie jest bowiem sztuką dużo wyprodukować, sztuką jest dobrze sprzedać.
Więcej »
Jakość oferowanych przez sadownika owoców rzadko jest wiązana ze sposobem ich zbioru i transportu z sadu do przechowalni (pochłaniającym około 50-65% nakładów poniesionych w całym cyklu ich produkcji). Badania wykazały, że do transportu jabłek z sadu najlepiej nadają się skrzyniopalety o pojemności powyżej 300 kg. Ich użycie zmniejsza...
Więcej »
Pod takim tytułem 7 czerwca odbyła się w Instytucie Sadownictwa i Kwiaciarstwa w SkierniewicachOgólnopolska Konferencja Sadownicza. Aktualny stan i per-spektywy uprawy tych gatunków przedstawił prof. Zygmunt Grzyb.
Więcej »
Obchodzący 25-lecie istnienia Zakład Zaopatrzenia Ogrodnictwa w Warce - największa w Polsce firma zaopatrująca ogrodników w środki ochrony przed chorobami, szkodnikami i chwastami - zorganizowała cykl seminariów, w którego ramach 17 czerwca sadownicy zostali zaproszeni do gospodarstwa pp. Korczaków w Skowronkach (gmina Belsk Duży).
Więcej »
Więcej »
Według ostatnich danych, w Polsce pomieszczenia do uprawy roślin zajmują powierzchnię 3175 hektarów, w tym na szklarnie przypada 1310 ha, a na tunele i cieplarnie 1826 ha. W ostatnich latach powierzchnia osłon nie zmniejszyła się, ale wyraźnie zmalała liczba użytkowanych szklarni.
Więcej »
Rzodkiewka ma niewielkie potrzeby, a ze względu na krótki okres uprawy można ją produkować kilkakrotnie w ciągu roku - również w lecie - pod warunkiem dobrania odpowiedniej odmiany. Jednak najlepsze efekty uzyskuje się uprawiając ją wiosną i jesienią.
Więcej »
W ostatnich latach wyraźnie nasiliło się występowanie chorób bakteryjnych na niektórych gatunkach warzyw. Najczęściej atakowane przez bakteriozy są pomidory - pod osłonami oraz w polu, warzywa kapustne - zwłaszcza kapusta głowiasta, pekińska, brokuł i kalafior oraz nieco rzadziej - fasola i ogórki.
Więcej »
Cebula przeznaczana do długotrwałego przechowywania powinna mieć: - zdrową, dojrzałą, dobrze wykształconą główkę z cienką, zaschniętą szyjką; - odpowiednio wybarwioną suchą łuskę okrywającą, właściwą dla odmiany; - ściśle ułożone łuski mięsiste (bardzo dobrą twardość); - dobrą trwałość przechowalniczą (opóźnione wyrastanie w szczypior i korzenie).
Więcej »
Do niedawna uważano, że uprawa towarowa papryki słodkiej w polu jest w naszym kraju zawodna. Jest to roślina ciepłolubna, dlatego powodzenie jej uprawy w polu zależy często od doboru odmiany dostosowanej do mniej korzystnych warunków środowiska. Postęp krajowych placówek w hodowli papryki - zarówno słodkiej, jak i ostrej - poszerzył ofertę odmian rodzimych, a kilka z nich można polecać do uprawy w polu.
Więcej »
Powoli zmieniają się zwyczaje żywieniowe Polaków - coraz częściej poszukujemy warzyw łączących walory zdrowotne z estetycznymi. Między innymi z tego powodu wzrasta zainteresowanie nowymi odmianami papryki. Warzywo to jest bowiem bogatym źródłem składników niezbędnych do funkcjonowania naszego organizmu - zwłaszcza witaminy C, wzmacniającej układ odpornościowy.
Więcej »
Bogactwo gatunków i różnorodność ich odmian, wzorowe utrzymanie kolekcji oraz dobra organizacja spotkania i fachowe doradztwo - tak można scharakteryzować Dni Otwarte, na które do gospodarstwa Henryka Zająca w Mosznej niedaleko Lublina firma Seminis Vegetable Seeds zaprosiła producentów warzyw gruntowych.
Więcej »
Słoneczną niedzielę 13 sierpnia firma De Ruiter Seeds przeznaczyła na Dni Papryki w Nowym Brzesku (pow. Proszowice). Nowe tendencje odmianowe przedstawił przybyłym na spotkanie producentom przedstawiciel firmy, Piotr Słomiany, a na liczne pytania z zakresu uprawy i nawożenia odpowiadała mgr Agnieszka Stępowska (IW, Skierniewice).
Więcej »
W latach osiemdziesiątych na zachodzie Europy, zwłaszcza w Holandii i w Niemczech, zainteresowano się towarową uprawą astrów bylinowych na kwiaty cięte. Astry użytkowano w ten sposób od dawna, ale amatorsko.
Więcej »
Dni Otwarte firm oferujących materiał wyjściowy do dalszej produkcji roślin balkonowo-rabatowych stały się już w Polsce tradycją. Taka forma prezentacji oferty cieszy się popularnością, gdyż pozwala zainteresowanym obejrzeć "katalog na żywo" (pokazy kwitnących roślin to podstawowy element Dni Otwartych), a często zapoznać się także z informacjami uprawowymi.
Więcej »
Ostatnio gruntownie przekształacają się krajowe, dobrze prosperujące gospodarstwa szklarniowe. Coraz więcej producentów podejmuje bowiem decyzję o rozbudowie zakładu lub wręcz postawieniu go od nowa. W ubiegłym roku dużych zmian dokonano, między innymi, w firmach M. M. Szaj oraz Vitroflora. Zastosowane tam rozwiązania mogą stać się podpowiedzią dla innych ogrodników lub wskazówką, w jakim kierunku idzie postęp.
Więcej »
W ostatnim okresie na chryzantemach uprawianych pod osłonami stwierdzono występowanie nowej w Polsce choroby - mączniaka rzekomego powodowanego przez grzyb Peronospora radii. Z uwagi na podobieństwo objawów tej choroby do symptomów wywołanych przez szarą pleśń nie jest wykluczone, że mączniak rzekomy występował już w poprzednich sezonach wegetacyjnych.
Więcej »