• 12-636-18-51
  • wydawnictwo@plantpress.pl
ogrodinfo.pl
sad24.pl
warzywa.pl

Hasło Ogrodnicze 09/2002

Przed miesiącem Autorka przedstawiła definicję wypadku przy pracy rolniczej oraz odpowiedziała na pytania, czy każde nieszczęśliwe zdarzenie, któremu ulegnie rolnik w swoim gospodarstwie można uznać za powstałe przy pracy rolniczej. Odpowiedziała także na pytanie czy wszystkie osoby pracujące w gospodarstwie, które uległy wypadkowi mogą liczyć na świadczenia powypadkowe. Poniżej przedstawia wymagania obowiązujące w postępowaniu powypadkowym — red.
Więcej »
Więcej »
Według pierwszej oceny GUS z 29 lipca zbiory owoców w 2002 r. będą o około 10-15% niższe niż w 2001 r. Powinniśmy zebrać około 2-2,2 mln ton jabłek, szczególnie dużo - 'Šampiona' i Jonagoldów. W ubiegłym roku GUS szacował zbiory jabłek na 2,434 mln ton i tak wysoką produkcję potwierdza rekordowy eksport (245 000 ton jabłek świeżych i 191 600 ton koncentratu) oraz bardzo duża i długa (do lipca) podaż tanich owoców deserowych w kraju. Zbiory innych gatunków owoców w 2002 r., z wyjątkiem gruszek, będą niższe niż w minionym sezonie, głównie z powodu upałów w maju i czerwcu, które przyspieszyły zbiory i wpłynęły na zdrobnienie owoców. Niższe zbiory w kraju oraz zagranicą (przymrozki dotknęły sady na Węgrzech, w Serbii oraz w USA) były podstawową przyczyną wzrostu cen skupu owoców jagodowych i wiśni w Polsce w 2002 roku.
Więcej »
Dynamiczny rozwój gospodarki, oddziaływanie przemysłu oraz transportu, a także intensyfikacja produkcji rolniczej przyczyniły się do znacznego naruszenia równowagi środowiska przyrodniczego. Ubocznym efektem tej działalności są różnorodne odpady stałe, lotne i ciekłe, powodujące degradację gleb, wód, powietrza oraz żywych komponentów przyrody. Ze względu na globalny charakter zagrożeń środowiska, konieczna stała się jego ochrona w celu zahamowania tych niekorzystnych zmian.
Więcej »
Prognozy zbiorów jabłek i gruszek na świecie, perspektywy rozwoju handlu tymi owocami, nowe regiony produkcji, przyszłościowe rynki zbytu oraz zmiany legislacyjne dotyczące tej branży ogrodnictwa w Unii Europejskiej były głównymi tematami międzynarodowego kongresu Prognosfruit 2002, który odbył się od 1 do 3 sierpnia w Trydencie (Trento - Włochy). Na spotkanie to przyjechało ponad 330 osób z 20 krajów. Jak co roku uczestnicy dyskutowali o szansach, zagrożeniach oraz metodach im przeciwdziałania, zwiedzili wybrane obiekty sadownicze (konsorcjum Melinda w Valle di Non) i miejscową stację doświadczalną Instytutu Rolniczego S. Michelle all'Adige w Maso Maiano (fot. 1).
Więcej »
Ten mało zachęcający tytuł dobrze oddaje rynkową rzeczywistość. Wegetacja jest wprawdzie w tym roku przyspieszona, ale oferowane klientom owoce 'Węgierki Zwykłej', 'Delikatesa' czy 'Faworytki' nie powinny być twarde, zielone i kwaśne. Tymczasem praktykę zrywania z drzew wszystkiego, co tylko zaczyna wyglądać, jak owoce danej odmiany, obserwuję od kilku lat. Można zrozumieć, że wszystkim, także sadownikom, brakuje obecnie pieniędzy, ale takie postępowanie to chyba przesada. Rynek zaczyna zresztą na swój sposób protestować. Pisałem już kiedyś o "robieniu" 'Jerseymaca' przy pomocy Ethrelu. W tym roku stało się to na tyle powszechne, że kupcy chcą tylko jędrnych jabłek tej odmiany, a całą resztę zwracają. Ale i tak cena skrzynki ładnego 'Jerseymaca' spadła (z 30 zł) na przełomie lipca i sierpnia o połowę. Dobry przykład to brzoskwinie. Konsumenci dawno już zorientowali się, że polskie – zbierane w fazie dojrzałości zbiorczej — są smaczniejsze od importowanych. Już od paru lat na straganach wywieszka z ceną brzoskwiń zawiera obowiązkowo informację, że owoce są krajowe.
Więcej »
Więcej »
Jakość i przydatność owoców do długiego przechowywania zależą od wielu czynników. Do najważniejszych należy zaliczyć warunki klimatyczne i środowiskowe sadu oraz wzrostu owoców na drzewie. Szczególne znaczenie dla potencjalnej "zdolności przechowalniczej" ma wielkość jabłek oraz zawartość składników mineralnych, zwłaszcza wapnia i potasu. Jeśli wskaźniki te będą poprawne, ale zbiór przeprowadzimy w niewłaściwym terminie, owoce nie będą się nadawały do długiego przechowywania. Następstw zbyt wczesnego lub zbyt późnego zbioru nie można usunąć podczas przechowywania.
Więcej »
Więcej »
Więcej »
Więcej »
Więcej »
Więcej »
Spore zainteresowanie drzewkami gruszy dało się zaobserwować jesienią ubiegłego roku. Jest to o tyle ważne, że ogólny popyt na drzewka oceniany był jako znikomy. Trudno powiedzieć, czy zjawisko to można traktować jako tendencje, czy też ma ono charakter przejściowy i wiąże się z zadowalającym zbytem i cenami gruszek w ubiegłym sezonie.
Więcej »
Gęstość sadzenia drzew w sadzie brzoskwiniowym zależy od ich siły wzrostu, która może być modyfikowany przez podkładkę, formowanie i cięcie lub retardanty. Obecnie nie ma zarejestrowanych w Polsce podkładek, które w zdecydowany sposób ograniczają rozmiary drzew brzoskwini. Można natomiast wprowadzać różne formy koron umożliwiające różnicowanie liczby drzew na jednostce powierzchni. Drzewa brzoskwini zawiązują pąki kwiatowe na jednorocznych przyrostach, dlatego dobrze reagują na silne cięcie.
Więcej »
Więcej »
Rynek warzyw staje się coraz bardziej wymagający. Konsumenci oczekują tanich produktów wysokiej jakości. Producenci dążą do obniżenia kosztów (możliwego często do osiągnięcia przez rezygnację z nawożenia pierwiastkiem, występującym w glebie w wystarczającej ilości) oraz poprawy jakości warzyw (ta, uzyskana dzięki prawidłowemu nawożeniu jest często niewidoczna, ale ujawnia się po dłuższym przechowywaniu lub podczas analizy zawartość składników odżywczych i witamin). Oba te cele można zrealizować przez racjonalne nawożenie, które ma decydujący wpływ na jakość warzyw. Podstawą zaś racjonalnego nawożenia jest analiza gleby.
Więcej »
Więcej »
Programy komputerowe przeznaczone do przeprowadzania symulacji wzrostu roślin mogą być wykorzystywane do optymalizacji produkcji. Jednak obecnie mają one przede wszystkim zalety poznawcze. Możliwość sprawdzenia, jak wpływają poszczególne czynniki na wzrost roślin, podnosi wiedzę producentów i pokazuje, jakie skutki mogą wynikać z błędów w uprawie. Pozwala to na lepsze zrozumienie potrzeb roślin. Jednocześnie daje możliwość bardziej krytycznego podejścia do różnego rodzaju zaleceń uprawowych.
Więcej »
W gospodarstwie, w którym uprawiane są warzywa korzeniowe, kombajn powinien być ostatnią inwestycją — po aktywnej maszynie do formowania redlin i siewniku pneumatycznym. Lemieszom kombajnu ułatwia pracę przedwegetacyjna, głęboka (nawet na dwadzieścia pięć centymetrów) uprawa poprawiająca strukturę gleby. Najlepiej, gdy zostanie przeprowadzona aktywną maszyną, na przykład Struik lub Ortiflor. Na jakość ogławiania zdecydowany wpływ ma wyrównanie wschodów i równa wysokość główek korzeni (na przykład marchwi) nad redliną lub zagonem. Najpopularniejszymi kombajnami na naszym rynku są maszyny jednorzędowe zawieszane. Samojezdnych (fot. 1) jest, jak dotychczas, w naszym kraju zaledwie kilka. Najczęstszym, a często jedynym zadawanym przez ogrodników, jest pytanie o cenę. Warto jednak wziąć pod uwagę również inne elementy.
Więcej »
W Warmińskich Zakładach Przetwórstwa Owocowo-Warzywnego od razu zastrzegają się, że nazwa ich zakładu już nie odzwierciedla struktury produkcji. Owoce stanowią w niej znikomy procent — w ubiegłym roku skupiono i zamrożono 100 ton truskawek. W Kwidzynie najważniejszy jest zielony groszek — tak było zawsze — jeszcze w czasach, kiedy wytwarzano tu napoje, dżemy, konserwy warzywno-mięsne, właśnie wokół tego państwowego wówczas zakładu powstała największa w Polsce baza surowcowa tego warzywa. Co roku obsiewa się w niej grochem około 2000 hektarów. Zakłady w Tolkmicku i Gniewkowie kontraktują o połowę mniej tego warzywa, a Pudliszki, Leżajsk, Ziębice — po kilkaset hektarów. Z biegiem lat specjalizacja zawężała się i dzisiaj w kwidzyńskim zakładzie groch to około 50% produkcji konserw i mrożonek. Na drugiej pozycji plasują się fasole — szparagowa i flageolet. Trzecie należy do marchwi, a dalsze do cebuli i pora.
Więcej »
W pierwszej części artykułu (HO 8/2002) zostały przedstawione niektóre sposoby ograniczenia strat jakości warzyw po zbiorze. Autor opisał nowe metody zmniejszania ilości etylenu, wpływającego na dojrzewanie i starzenie się warzyw. Zajął się zarówno problemem wytwarzania tego gazu przez warzywa, jak i sposobami zmniejszania jego zawartości w otoczeniu. Przybliżył działanie i skład, tak zwanych, powłok jadalnych — środków używanych do ograniczenia więdnięcia owoców (redakcja).
Więcej »
Więcej »
Więcej »
Wielu ogrodników zgromadził 23 czerwca II Ogólnopolski Dzień Marchwi Wczesnej zorganizowany w Warcie koło Sieradza przez Zakład Doświadczalny Integrowanej Podukcji Ogrodniczej "Interland" i Specjalistyczne Gospodarstwo Ogrodnicze "Echobal", którego właścicielem jest Andrzej Baliński.
Więcej »
W pierwszej części (HO 8/2002) Autorka przedstawiła rośliny rozmnażane wegetatywnie: euriops, centradenię, kocanki włoskie, lantanę i lobelię.
Więcej »
Tegoroczna wiosenna konferencja szkoleniowa Stowarzyszenia Producentów Ozdobnych Roślin Cebulowych odbyła się w dniach 26–27 kwietnia, w rejonie Siedlec i Białej Podlaskiej. Po raz pierwszy była otwarta dla wszystkich zainteresowanych, a nie tylko dla członków SPORC. Zaowocowało to znacznie większą niż w poprzednich latach liczbą uczestników, sięgającą niemal 70 osób (fot. 1). Na, towarzyszącą obradom, wycieczkę zgłosili się również Holendrzy, reprezentanci i właściciele firm ogrodniczych, co świadczy o tym, że integracja Polski z Unią Europejską jest — w dziedzinie kwiaciarstwa — szybsza niż pertraktacje rządowe. Kolejnym novum było to, iż uczestnicy mogli się zapoznać nie tylko z uprawą tradycyjnych roślin cebulowych, jak tulipany, lilie i narcyzy, ale również kolorowej cantedeskii ("kalli"), którą interesuje się coraz więcej ogrodników.
Więcej »
Podkarpackie to trudny region dla szklarniowej produkcji ogrodniczej. Klimat jest tu bowiem surowszy, a klienci mniej zamożni niż w położonych na zachód od tego województwa częściach kraju. Jednak i na Rzeszowszczyźnie można znaleźć nowoczesne, rozwijające się zakłady szklarniowe, a w nich ekskluzywne kwiaty, za jakie wciąż uważa się anturium. Trzy gospodarstwa o takiej właśnie specjalności były celem tegorocznej wycieczki szkoleniowej Klubu Producentów Anturium, która odbyła się w czerwcu. Przyjechało około 40 osób z całej Polski (niektórzy musieli pokonać 800 km), co świadczy o rosnącej potrzebie spotkań tego typu i wymiany doświadczeń bezpośrednio na plantacjach.
Więcej »
Więcej »