• 12-636-18-51
  • wydawnictwo@plantpress.pl
ogrodinfo.pl
sad24.pl
warzywa.pl

Hasło Ogrodnicze 08/2006

Renta kojarzy się ze świadczeniem pieniężnym przyznawanym osobie ubezpieczonej, która z powodu naruszenia sprawności organizmu utraciła zdolność do pracy. Na pytania, czy KRUS wypłaca renty wyłącznie takim osobom i, czy wszystkie renty wypłacane przez tę instytucję mają charakter świadczenia ubezpieczeniowego, postaram się odpowiedzieć poniżej.
Więcej »
Polska Izba Ogrodnicza zorganizowała 4 lipca spotkanie z wicepremierem i ministrem rolnictwa Andrzejem Lepperem dla omówienia problemów, z którymi borykają się producenci warzyw i roślin ozdobnych pod osłonami. Do siedziby MRiRW przybyło około 40 członków stowarzyszenia, a ze strony rządu — oprócz ministra — udział wzięli sekretarz stanu Marek Zagórski oraz doradca wicepremiera Andrzej Anulewicz. Problemy ogrodników przedstawił wicepremierowi prezes PIO Julian Prystupa (fot.). Najważniejszym tematem był zawarty w projekcie ustawy rządowej wzrost akcyzy na oleje opałowe, w tym na mazut, często w Polsce wykorzystywane paliwo do ogrzewania obiektów pod osłonami. Minister Lepper zapowiedział przy okazji, że w MRiRW zostanie szybko wybrana osoba, która ma odpowiadać za kontakty z branżą ogrodniczą.
Więcej »
Aby otrzymać zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego zużywanego w produkcji rolnej w 2006 r., producenci powinni złożyć odpowiedni wniosek pomiędzy 1 a 30 września b.r. Do wniosku należy dołączyć faktury VAT potwierdzające zakup paliwa (wystawione od 1 stycznia 2006 r.) i złożyć wymienione dokumenty w siedzibie burmistrza (prezydenta miasta), właściwego ze względu na miejsce położenia gruntów będących w posiadaniu lub współposiadaniu danego producenta rolnego (w tym dzierżawcy). Poniżej przedstawiamy warunki i procedurę ubiegania się o zwrot.
Więcej »
Ustawa o dopłatach do ubezpieczeń upraw rolnych i zwierząt gospodarskich z 7 lipca 2005 roku (Dz. U. nr 150, poz. 1249) nie zadowoliła producentów owoców i warzyw, którzy z tego systemu wsparcia zostali wyłączeni. Po ostatniej nowelizacji wspomnianego aktu prawnego otwierają się jednak przed ogrodnikami (a także przed producentami chmielu) możliwości skorzystania z pomocy państwa w ubezpieczeniu produkcji.
Więcej »
Tragiczne dzieje osiołka skazanego na przymus wyboru hrabia Aleksander Fredro opisał w XIX wieku, ale podobne sytuacje zdarzają się też współcześnie. Ta, o której chcę opowiedzieć, potwierdza, że konieczność wyboru bywa uciążliwa, a jego skutki często nie należą do przyjemnych. Rzecz wydarzyła się w ciągu kilku tygodni tego lata i dotyczyła rynku czereśni w jednym z ważnych rejonów produkcji tych owoców, przy czym nie jest to Grójeckie. Ta tajemniczość to na wypadek, gdyby ktoś poczuł się urażony porównaniem z osiołkiem, nawet we Fredrowskim kontekście.
Więcej »
Więcej »