• 12-636-18-51
  • wydawnictwo@plantpress.pl
ogrodinfo.pl
sad24.pl
warzywa.pl
Numer 01/1999

''RABATÓWKA'' NA NOWY SEZON

W spotkaniu zorganizowanym przez firmę Novartis Seeds w siedzibie WODR we Wrocławiu, 13 listopada 1998 r. udział wzięło około 70 producentów z regionu wrocławskiego i kaliskiego - prężnych ośrodków produkcji ''rabatówki''.
Część nowych odmian, które zaprezentowali przedstawiciele firmy, można było obejrzeć już wcześniej, m.in. podczas Międzynarodowych Dni Klienta w Holandii (patrz HO 9/98), Dni Otwartych w Pszczynie (HO 10/98) oraz w trakcie zagranicznych wystaw - w Aalsmeer czy w Paryżu (patrz HO 12/98).
W bieżącym sezonie Novartis Seeds wprowadziła swoją własną odmianę sutery rozpierzchłej (Sutera diffusus), tzw. bakopy. 'Cabana' - bo tak brzmi jej nazwa - odznacza się dużymi kwiatami. Nowy w ofercie jest także Euryops chrysantemoides 'Sunshine' - roślina przypominająca wyglądem argyrantemę krzewiastą (Argyranthemum frutescens - czyt. HO 2/98). Euryops nie wymaga tak intensywnej pielęgnacji i skarlania jak argyrantema i, chociaż kwitnie mniej obficie, kwiaty ukazują się nie ,,rzutami", ale przez cały okres wegetacji. Namiastką osteospermum może być znacznie tańsza, bo rozmnażana z nasion, dimorfoteka 'Sunshine Yellow' oraz 'Sunshine Orange', o stosunkowo dużych, żółtych u pierwszej odmiany i pomarańczowych - u drugiej - kwiatostanach.
Nadspodziewanie dobrze sprawdziła się w ostatnim sezonie mało dotąd znana Felicia amelloides 'Santa Anita' - roślinę tę opiszemy w naszym cyklu ,,Rośliny do wiszących pojemników". Producenci, którzy ją wybrali, chwalili jej popularność wśród klientów oraz wytrzymałość na niesprzyjające warunki uprawowe. Inną ciekawostką jest kariera diascji (czyt. HO 6/98), która zrobiła furorę wśród polskich nabywców po emisji przez TVP brytyjskiego programu ,,Świat Ogrodów" (odcinka prezentującego m.in. tę roślinę). Szczególnie cenna jest odmiana 'Eliot's Variety', o jasnoróżowych kwiatach z ciemniejszym oczkiem, kontrastujących z dużymi, ciemnozielonymi liśćmi. Od czasu Dni Otwartych w Pszczynie producenci zwrócili też większą uwagę na sanwitalię rozesłaną (Sanvitalia speciosa - czyt. HO /98) oraz byliny ogrodowe. Po raz pierwszy Novartis Seeds przedstawił we Wrocławiu kompletną ofertę tej grupy roślin - około 120 gatunków, nie licząc ziół. Byliny te, łatwe w produkcji, mogą stanowić uzupełnienie oferty handlowej , zarówno wczesną wiosną (luty-kwiecień), jak i latem, kiedy klienci nie są już zainteresowani roślinami rabatowymi. Możliwości przedłużenia sezonu sprzedaży, jakie dają byliny, powinni wykorzystać zwłaszcza ci producenci (a jest ich coraz więcej), którzy przy swoich gospodarstwach otwierają punkty sprzedaży roślin.
W przedstawionej ofercie znalazła się również roślina o innym zastosowaniu - jednoroczna trawa ozdobna - Panicum virgatum 'Goldfontäne', przydatna do uprawy w polu i pod osłonami. Na Zachodzie jest chętnie nabywana przez florystów, używających jej na równi z gipsówką do uzupełniania kompozycji kwiatowych.
Podobne jak we Wrocławiu spotkanie, choć z mniejszą frekwencją, odbyło się 5 grudnia w Igołomi k. Krakowa.