• 12-636-18-51
  • wydawnictwo@plantpress.pl
ogrodinfo.pl
sad24.pl
warzywa.pl
Numer 01/1999

NIE TYLKO WARZYWA

3 grudnia ubiegłego roku, w podkrakowskiej Igołomii, firma Seminis Vegetable Seeds zapoznała producentów z tego regionu ze swoją ofertą na najbliższy sezon. Uwagę skupiono głównie na papryce, porach i brokułach.
Seminis zachęca do uprawy tego pierwszego warzywa w polu. Krajowe przetwórnie importują co roku duże ilości papryki z południa Europy. Tymczasem również w Polsce, na dobrym stanowisku w polu, można, osiągnąć opłacalny plon owoców dla przemysłu. Na przykład odmiana Shy Beauty F1 zawiązuje w tych warunkach średnio 4 owoce na roślinie , ważące łącznie około 1kg. Przypomniano także, że jedyną metodą uprawy, gwarantującą wyrównany, wysokiej jakości plon porów, jest ich produkcja z dużej i głęboko (10-15 cm) sadzonej rozsady. Z coraz popularniejszych u nas brokułów, przemysł najbardziej ceni sobie odmian' Lord F1 - podstawową w Belgii i Holandii.
W bieżącym roku Seminis proponuje producentom nasiona roślin ozdobnych (rabatowych, balkonowych, doniczkowych) z amerykańskiej firmy PanAmerican Seed. W bardzo szerokiej ofercie wyróżniają się bratki z serii Bingo (z efektowną odmianą 'Rose Frost' - o różowofioletowych, ,,podpalanych" płatkach), ogromna kolekcja petunii i niecierpków waleriana oraz kocanki ogrodowe z serii 'Chico" - niskie, zwarte rośliny na rabaty i do wiszących pojemników. Firma ta, jako jedyna na świecie, ma w asortymencie niecierpki nowogwinejskie, rozmnażane z nasion. Interesująco prezentują się cyklameny z pięciokolorowej serii Butterfly, o ,,kędzierzawych" kwiatach i pomarszczonych liściach.