• 12-636-18-51
  • wydawnictwo@plantpress.pl
ogrodinfo.pl
sad24.pl
warzywa.pl
Numer 09/2004

NA RYNKACH - OWOCE I WARZYWA

Podobnie jak w lipcu, także w sierpniu na rynkach hurtowych odnotowano spadek cen większości gatunków warzyw. Taka sytuacja wynikała przede wszystkim z bardzo dużej podaży tych produktów.

Prawie o połowę staniała cebula oraz wszystkie odmiany papryki. Nieco mniej spadły notowania ogórków (polowych i spod osłon), pomidorów spod osłon oraz warzyw korzeniowych. Przewidywano, że stosunkowo niskie ceny pomidorów będą się utrzymywać, ze względu na dużą podaż pomidorów z upraw polowych. W sierpniu nadal były jeszcze w sprzedaży pomidory importowane z Holandii. Ich ceny były średnio o 0,30 zł/kg wyższe od notowań pomidorów polskich. Tegoroczne ceny tych warzyw są także o połowę wyższe niż o tej samej porze ubiegłego roku.

W sierpniu podrożała rzodkiewka i kapusta pekińska, a na rynkach niemieckich wzmocniły się notowania krótkich ogórków spod osłon oraz zielonej papryki. Skończyły się już dostawy szpinaku. Na rynku w Poznaniu pojawiła się za to w sprzedaży kapusta brukselska oferowana po 2,50–2,60 zł/kg.

Na rynku owoców najbardziej widoczny był wzrost podaży wczesnych jabłek z tegorocznych zbiorów oraz systematyczne poszerzanie się liczby oferowanych odmian. Ceny tych owoców na analizowanych rynkach w Polsce wynosiły 0,80–2,66 zł/kg. Na rynkach niemieckich jabłka były znacznie droższe. Specyfiką tego kraju jest również preferowanie innych niż powszechnie uprawiane w Polsce wczesnych odmian jabłoni. Z tego powodu trudno porównać ceny jabłek niemieckich z polskimi o tej porze roku. Krajowe notowania jabłek były jednak w sierpniu wyższe niż na początku ubiegłego sezonu.

Tańsze były gruszki, wiśnie oraz śliwki. Duże rozbieżności pomiędzy cenami minimalnymi a maksymalnymi śliwek wynikają z różnorodności odmianowej. Ciekawostką była obecność w handlu śliwek z Hiszpanii (w cenie 5,20 zł/kg). Zainteresowanie nimi było jednak niewielkie.

Dłużej w tym roku w sprzedaży utrzymywały się wiś­nie (w ubiegłym roku podaż skończyła się już na początku sierpnia, ale ceny były o połowę wyższe). Dostawcy tych owoców mieli w tym roku duże problemy ze zbytem. Narzekano, że niskie ceny nie gwarantowały zazwyczaj zwrotu kosztów poniesionych podczas produkcji.

W sierpniu podrożały deserowe truskawki, ale nie było większych problemów z utrzymaniem ciągłości ich dostaw. Na większości rynków (z wyjątkiem Bronisz i Berlina) skończyły się już dostawy czereśni. W tym samym miesiącu incydentalnie pojawiali się już dostawcy niewielkich ilości czerwonych porzeczek.

Średnie ceny na wybranych rynkach hurtowych w Polsce i w Niemczech 16.08.2004 roku

* — brak danych lub brak produktu; ** — średnia cena różnych odmian
źródło: dane WGRO SA w Poznaniu i ZMP z Niemiec
średni kurs euro (NBP) 16.07.2004 r. wynosił 4,45 zł