• 12-636-18-51
  • wydawnictwo@plantpress.pl
ogrodinfo.pl
sad24.pl
warzywa.pl
Numer 12/1999

KALISKIE POD OSŁONAMI

W Łaszkowie niedaleko Kalisza, w gospodarstwie (a równocześnie firmie dystrybucyjnej "Maja") państwa Zofii i Romana Graczykowskich, 11 września spotkali się ogrodnicy uprawiający warzywa pod osłonami. Można tam było zapoznać się z kompleksową ofertą środków produkcji - od podłoży kokosowych (Ceres), przez nasiona (Seminis Vegetable Seeds), stymulatory wzrostu i preparaty biologiczne oraz nawozy (Biopartner), a także systemy nawadniające i dozujące CO2 (Soldrip), aż po używane holenderskie szklarnie (HCT).


W ŁASZKOWIE POMIDORY - MARISA' F1 - ROSŁY W SŁOMIANYM PODŁOŻU POZOSTAŁYM PO OGÓRKACH


Okolice Kalisza to dobre miejsce na podobne spotkania, bo chociaż jeszcze przeważają tam małe, "tunelowe" gospodarstwa, zdarzają się i takie, w których produkcję pod szkłem prowadzi się na 2 hektarach. Stawia się coraz więcej szklarni zblokowanych — sprowadzanych z Holandii lub z Ukrainy. Przybliżona powierzchnia upraw pod osłonami w byłym województwie kaliskim, jak szacuje Stanisław Zabarski z ODR-u w Marszewie, wynosi około 83 ha pod szkłem oraz 160 hektarów w tunelach. Z warzyw uprawia się tam przede wszystkim pomidory i ogórki. Wśród roślin ozdobnych (zajmują około 13% powierzchni upraw w szklarniach i 8% w tunelach) dominują chryzantemy, róże i gerbery, coraz więcej jest też roślin balkonowych i rabatowych. Przyczynę takiego ogrodniczego kierunku rozwoju Roman Graczykowski widzi w dobrze wykształconej kadrze ogrodniczej (w okolicy są do wyboru trzy technika ogrodnicze — w Opatówku, Koźminie i Powierciu). Nie bez znaczenia jest także szkoleniowa i doradcza działalność lokalnego ODR-u.
Gospodarze spotkania uprawiają warzywa pod osłonami już od około 20 lat, obecnie produkcję tę prowadzą w wysokich tunelach foliowych (3,20–3,50 m). W cyklu wiosennym rosły ogórki (sadzone 20 lutego) na słomie — do końca czerwca dały plon prawie 25 kg/m2. Potem ich miejsce zajęły pomidory. Rozsadę posadzono 10 lipca w sieczce z podłoża pozostałego po ogórkach (fot.). Ich zbiory rozpoczęły się na początku września, spodziewano się, że do końca października dadzą one plon około 10, może nawet 12 kg/m2. W czasie spotkania można było obejrzeć, między innymi, takie odmiany, jak "Megana" F1, która jednak bardziej polecana jest do wczesnej i przedłużonej uprawy, "Marfana" F1 — odpowiednia do uprawy jesiennej — oraz "Marisa" F1 (fot.) — uniwersalna dla wszystkich terminów uprawy. W tym roku również po raz pierwszy uprawiano tam pomidory mięsiste "Red Chief" F1.