• 12-636-18-51
  • wydawnictwo@plantpress.pl
ogrodinfo.pl
sad24.pl
warzywa.pl
Numer 02/2006

KWIATOWE ROZMAITOŚCI

Dni Otwarte w gospodarstwie Anny i Włodzimierza Perków w Rogóźnie (woj. łódzkie) odbyły się w dniach 25–30 lis­topada 2005 roku. Właściciele zaprosili wszystkich chętnych do zwiedzenia swojego gospodarstwa i zapoznania się z odmianowymi nowościami gerbery, anturium, goździków i alstremerii — roślin, których materiały wyjściowe oferują. Zwracał uwagę sposób przedstawienia kwiatów tych odmian. Otóż były zaaranżowane w ciekawy i artystyczny sposób, dzięki pomocy florystki — Elżbiety Kosydar z Rzeszowa (fot. 1).


Fot. 1. Anna Perek (po prawej) z Elżbietą Kosydar, która przygotowała kompozycje kwiatowe prezentowane podczas Dni Otwartych

Najliczniej reprezentowane były gerbery: spośród 120 odmian znajdujących się w ofercie (wszystkie z firmy Florist) obejrzeć można było 80. Anna Perek stwierdziła, że — wymagania ogrodników w stosunku do odmiany gerbery są następujące: ma być plenna, równomiernie plonująca w ciągu roku, o kwiatostanach niekoniecznie bardzo dużych, ale wyróżniających się intensywną i ciekawą barwą, trwałych po ścięciu. Wchodzących na teren Dni Otwartych witała popularna już na rynku kreacja wielkokwiatowa 'Sazou', a także nowe jej sporty 'Sazou Gold' i 'Sazou Salmon'. Zaletą bardzo wczesnej odmiany 'Zingaro' o krwistoczerwonych kwiatostanach średnicy 10–12 cm jest m.in. wysoki pierwszy plon kwiatów (w tradycyjnej uprawie ma wynosić ok. 200 kwiatów/m2/rok). Odmianę tę charakteryzują jednak bardzo duże wymagania pokarmowe. Wyraźnym zainteresowaniem zwiedzających cieszyła się nowa odmiana 'Entourage', która tworzy duże (średnicy do 14 cm) kwiatostany o dwubarwnych kwiatach języczkowatych ("płatkach" — fot. 2). Obiecującą nowością tego hodowcy jest też inna odmiana o intensywnie ciemnoczerwonych dużych ( 11–12 cm) kwiatach — 'Ecco'. Jako jej zalety wymienia się równomierne plonowanie w ciągu roku, dużą produktywność i trwałość kwiatów. Oryginalnym zabarwieniem (kwiaty języczkowate różowo-białe, jakby malowane — patrz HO 3/2005) wyróżniała się odmiana 'Fiction'. Z odmian o igiełkowych kwiatach języczkowatych dużą popularnością na naszym rynku cieszy się 'Tomahawk' o pomarańczowych "płatkach" i czekoladowym oczku. Nową odmianą z grupy mini jest 'Puppy', o ciemnoróżowych płatkach z jaśniejszymi brzegami, której zaletą ma być bardzo duża plenność (do 600 kwiatów/m2/rok). Z kolei 'Macy', z tej samej grupy, to bardzo "polska" odmiana — o biało-czerwonym zabarwieniu kwiatów języczkowatych. Kwiatostany odmiany 'Hocus Pocus' (fot. 3) zwracały powszechną uwagę ze względu na dziwaczny wygląd — przypominają raczej koszyczki jeżówki niż gerbery.


Fot. 2. Uznanie zwiedzających zdobyła odmiana 'Entourage'


Fot. 3. Nietypowe kwiatostany gerbery 'Hocus Pocus'

Wśród nowych odmian anturium z firmy Florist wyróżniała się 'Romance', u której czerwona kolba kwiatostanowa kontras­tuje z białą pochwą. Kreacja ta budziła wcześniej zainteresowanie zwiedzających Krajową Wystawę Ogrodniczą podczas Polagry-Farm 2005. Według informacji hodowcy, w ciągu roku daje około 85 kwiatów z 1 m2. 'Kiss' to odmiana o zwartym pokroju, polecana do uprawy w zagęszczeniu 22 rośliny na 1 m2 (przy tradycyjnej produkcji sadzi się 14 roślin/m2), co ma pozwolić na uzyskanie rocznie do 140 kwiatów/m2. Pięcioletnie rośliny tej odmiany dorastają do wysokości 1,5 m. Tworzy różowe pochwy z zielonymi "uszami".

Zaprezentowane odmiany alstremerii i goździków pochodzą z firmy Hilverda. Jak podkreślali gospodarze, w ostatnim czasie rośnie popularność uprawy alstremerii w kraju, ponieważ może być uprawiana w nieogrzewanych obiektach jako roślina sezonowa. Wzrasta również zainteresowanie uprawą goździków. Wśród pokazywanych podczas Dni Otwartych odmian standardowych znalazły się m.in.: 'Noblesse' o kwiatach biało-czerwonych, 'Yellow Firato' (ciepły, żółty kolor kwiatów), 'Viking' (czysto biały), 'Java' (ciekawa zielonkawa barwa).