• 12-636-18-51
  • wydawnictwo@plantpress.pl
ogrodinfo.pl
sad24.pl
warzywa.pl
Numer 03/2006

IDZIE NOWE (CZ. I)

Na międzynarodowym rynku pojawiają się wciąż nowe odmiany roślin ozdobnych, mimo ogromnej liczby już istniejących. O wysypie nowości najłatwiej przekonać się corocznie na targach skupiających najważniejszych graczy światowego kwiaciarskiego biznesu. Targach takich, jak Horti Fair w Amsterdamie, których ostatnia edycja (w listopadzie 2005 r. — czyt. też HO 2/2006) charakteryzowała się wprawdzie mniejszą liczbą wystawców, w tym brakiem niektórych liczących się firm, ale i tak dawała dość reprezentatywną próbę tego, co dzieje się w hodowli roślin ozdobnych — zwłaszcza tych do uprawy na kwiaty cięte. I tak, hodowcy oficjalnie zgłosili organizatorom Horti Fair '05 około 130 odmian takich roślin (doniczkowych — prawie 70, a balkonowo-rabatowych — 30). Na targach można było jednak znaleźć więcej tego typu eksponatów. Wybrane nowości przedstawiam poniżej.

Nietuzinkowa barwa

Firma Anthura promowała odmianę 'Marysia' (fot. 1) Anthurium x cultorum (syn. A. andreanum) jako kreację tego gatunku "o najżółciejszych kwiatach", a zarazem dość plenną (ma ich dawać 80/m2/rok). Hodowca podkreśla też dobrą trwałość kwiatów po ścięciu, która ma wynosić 41 dni. Ciekawostką jest fakt, że nazwę odmiany nadano na cześć Marii Ptaszek, która wraz z mężem prowadzi w Stężycy na Lubelszczyźnie największą w Polsce
i drugą co do wielkości w Europie plantację anturium uprawianego na kwiaty cięte. Jak podaje inż. Marco Knijnenburg z Anthury, do tych ogrodników trafiły pierwsze produkcyjne okazy roślin odmiany 'Marysia'. Podkreśla on, że zainteresowanie tą ciekawostką — mającą jednak stanowić tylko szczególny dodatek do zasadniczego asortymentu — było na targach duże. Według zapewnień hodowcy, listopadowa (jesienno-zimowa) barwa pochwy anturium 'Marysia' nie jest typowa — intensywniejsza staje się latem.


Fot. 1. 'Marysia' — "żółta" odmiana anturium

Odmiana 'Diva Maria' (fot. 2) jest "kolorową" przedstawicielką gatunku Zantedeschia aethiopica reprezentowanego do tej pory prawie wyłącznie przez odmiany o białych poch­wach kwiatostanowych i kremowożółtej kolbie (nowością Horti Fair 2002 była kreacja o czerwonej kolbie — 'Red Desire' — reklamowana jako przełom w hodowli). 'Diva Maria', wyhodowana przez firmę Golden State Bulb Growers z USA, wyróżnia się różowo zabarwioną zewnętrzną częścią pochwy, której wnętrze jest tradycyjnie białe. Jak ętych zakładane — poza rodzimym kontynentem — także na południu Europy oraz w Afryce. Kwiaty cięte cantedeskii 'Diva Maria' mają się pojawić w aukcyjnej sprzedaży w Holandii wiosną br., oferowane pod markową nazwą Callafornia Divas®.


Fot. 2. Zantedeschia aethiopica 'Diva Maria'

Osobliwe kształty

Przedsiębiorstwo Schreurs Gerberas & Roses! pokazało kolejne odmiany z "makaronowej" grupy gerber, która miała premierę podczas Horti Fair 2004 (patrz HO 3/2005). Pas­ta®, bo taka jest nazwa tej grupy, nawiązuje do kształtu kwiatów języczkowatych ("płatków") koszyczka, które przypominają poskręcane wstążki makaronu tagliatelle. Targi ubiegłoroczne stały się okazją do zaprezentowania nowej, wielkokwiatowej żółto kwitnącej odmiany 'Pasta di Mama'. Na stoisku tego hodowcy można było oglądać i inne oryginalne kreacje, jak tę oznaczoną symbolem PS 4903, o żółtych zwiniętych w trąbkę kwiatach języczkowatych (fot. 3). Jak zapewnia hodowca, odmiana ta charakteryzuje się dobrą produktywnością, a także trwałością kwiatów po ścięciu.


Fot. 3. Przyszła odmiana gerbery (PS 4903)

Wyróżniające się rozmiary

Firma Lex+ znana jest z hodowli róż szklarniowych o wyjątkowo dużych kwiatach. Obok najbardziej przebojowej swojej odmiany 'Avalanche' (biała), na stoisku tego wystawcy pojawiła się jedna z najnowszych jego odmian 'Sirocco' (mutant 'King Konga') o łososioworóżowych, lekko pachnących kwiatach (fot. 4). Kwiaty cięte 'Sirocco', których trwałość ma wynosić — pod warunkiem zastosowania środka ją przedłużającego — 14 dni, trafiły na rynek wiosną 2005 r. i, jak pokazały wyniki sprzedaży na aukcji w Aalsmeer, wywołały duże zainteresowanie kupujących. Według informacji hodowcy, odmiana ta powinna dawać w wełnie mineralnej plon 180–200 kwiatów/m2/rok.


Fot. 4. Róża 'Sirocco'

Wracające do łask

Sformułowanie to dotyczy polskich realiów i alstremerii, których uprawą zaczynają się na nowo interesować nasi producenci. Bogatą ofertę odmian tej rośliny zaprezentował m.in. jeden
z jej holenderskich hodowców — firma Knst Alstremeria. Jak podaje jej właściciel Hans Knst, dotychczasowym bestsellerem jest odmiana 'Tampa' o czerwono-żółtych kwiatach. Ubiegłorocznym przebojem stała się natomiast 'Firenze' (pomarańczowa — fot. 5 — o pędach dobrej jakości, tolerancyjna wobec wysokiej temperatury, plenna), laureatka Alstremeria Award 2005, nagrody przyznawanej corocznie najlepszej nowej odmianie spośród tych prezentowanych w Keukenhof. Zdaniem H. Knsta, wyróżniającymi się nowościami pokazanymi przez niego na Horti Fair 2005 są odmiany 'Isola' (żółta — fot. 6) i 'Aspen' (jasnoróżowa). Jak zapewnia hodowca, tę ostatnią można z dobrymi rezultatami uprawiać bez chłodzenia podłoża.


Fot. 5. Alstremeria 'Firenze' — przebojowa odmiana 2005 roku


Fot. 6. i tegoroczna nowość 'Isola'

Z pogranicza

upraw pod osłonami i w polu pochodzą lewkonie. Ciekawą ofertę odmian przedstawiła japońska firma hodowlana Miyoshi & Co., która oferuje m.in. grupę Iron gatunku Matthiola incana, o okazałych "grubych" kwiatostanach (fot. 7). Najbardziej promowano jednak pierwszą wyhodowaną w tym przedsiębiorstwie pełnokwiatową, a ponadto heterozyjną, grupę ostróżki (Delphinium sp.) — Triton (fot. 8). Jak podaje Fumiko Saita z Miyoshi & Co., odmiany z tej grupy, rozmnażanej z nasion, wyróżnia wyrównanie roślin, w tym kwiatostanów, które osadzone są na mocnych łodygach, a także dobra trwałość kwiatów ciętych. Odwiedzający stoisko interesowali się przede wszystkim ostróżkami, które — oprócz eustomy — są głównym produktem eksportowym tego japońskiego przedsiębiorstwa (w swoim kraju sprzedaje ono głównie zatrwiany).


Fot. 7. Lewkonia 'Iron Apricot'


Fot. 8. Ostróżka — odmiany z grupy Triton

Dodatki

Wraz z rosnącą rolą dodatków do bukietów zwiększa się znaczenie gatunków i odmian roślin pełniących tę rolę. Szczególnie spektakularna jest kariera, jaką w ostatnich latach zrobił dziurawiec farbierski (Hypericum androsae­mum). Kolejne nowe odmiany tego gatunku znajdują się w ofercie firmy Esmeralda Farms, która ma siedzibę w Holandii, ale plantacje produkcyjne — w Ameryce Południowej (dziurawiec uprawia się przede wszystkim w Peru). Jak informuje Marco v.d. Werff przedstawiciel firmy, jest ona obecnie największym na świecie producentem pędów H. androsaemum. Prowadzi zarazem własną hodowlę tego gatunku, której efektem są grupy Condor i Attraction. Nowością w tej pierwszej są trzy odmiany, w tym 'Lemon Condor' o cytrynowozielonych owocach, a w drugiej — m.in. 'Green Attraction' o zielonych, kulistych owocach (fot. 9).


Fot. 9. Dziurawiec farbierski — na pierwszym planie odmiany 'Green Attraction' (z lewej)
i 'Pink Attraction'

Przedstawiciel Esmeraldy podkreśla też rosnącą rolę gipsówki w obrotach tej firmy — bestsellerem jest odmiana Double Time o pełnych białych kwiatach. Nowością 2005 roku była kreacja pod nazwą 'Super Party Time' (półpełne czysto białe kwiaty).

Największą osobliwością na stoisku tego wystawcy była jednak trachelia (Trachelium sp.) 'Esmeralda Jade' (fot. 10) — również własnej hodowli. Jest to produkt niszowy, polecany do uprawy w dobrych warunkach świetlnych (pędy zaprezentowane na targach w Amsterdamie pochodziły z plantacji w Ekwadorze), wzbudzający jednak duże zainteresowanie na międzynarodowym rynku.


Fot. 10. Trachelia 'Jade' — osobliwa zieleń cięta

Powiększającą się ofertę, tak zwanej zieleni ciętej, można również śledzić na zbiorczych prezentacjach tego typu produktów, które (obok grup kwiatów ciętych oraz roślin doniczkowych) są nieodłączną częścią targów Horti Fair, podlegającą ocenie profesjonalnego jury. Na wystawce poświęconej zieleni ciętej znalazły się w 2005 roku, na przykład, liście gatunku Cocculus laurifolius (fot. 11) wyprodukowane w firmie Orenshtein Shani z Izraela.


Fot. 11. Liście gatunku Cocculus laurifolius oferowane jako dodatki do bukietów