• 12-636-18-51
  • wydawnictwo@plantpress.pl
ogrodinfo.pl
sad24.pl
warzywa.pl
Numer 04/2006

JESZCZE NIE SAN FRANCISCO...

ale już dawno nie ściernisko. Wokół miejsca, w którym we Wrocławiu 25 października 1996 r. wmurowano kamień węgielny, stoją obecnie trzy klimatyzowane hale o łącznej powierzchni ponad 45 000 m2 i wiaty do sprzedaży z samochodów, magazyny, budynki administracyjne, zbudowano parkingi — całą infrastrukturę Dolnośląskiego Centrum Hurtu Rolno-Spożywczego SA (czyt. też HO 12/2005). Wydarzenie to skrzętnie odnotowaliśmy w HO 12/1996 wśród doniesień z innych, właśnie powstających rynków hurtowych — w Lublinie, Gdańsku i Krakowie (z tej czwórki Wrocław i Lublin poradziły sobie najlepiej — patrz też HO 3/2006 — gdański rynek boryka się z problemami, a o krakowskim słuch zaginął). Historię i teraźniejszość dolnośląskiego rynku hurtowego wspominano 16 grudnia ubiegłego roku na uroczystościach związanych z dziesięcioleciem DCHR-S SA. We Wrocławiu pierwsze dwie hale oddano do dyspozycji operatorów w listopadzie 1998 r. Mimo kryzysu finansowo-organizacyjnego (spółka była zmuszona do sprzedaży części nieruchomości — potem odkupionych i obecnie zagospodarowanych, przynoszących dochód), w sierpniu ubiegłego roku DCHR-S SA zakończyło budowę trzeciej klimatyzowanej hali sprzedażnej. Według prezesa spółki Tadeusza Herezo, wrocławskiemu centrum do kompletu oferowanych towarów brakuje jeszcze ryb i mięsa. Trochę za mało przewija się także przez ten rynek warzyw i owoców.


Tadeusz Herezo prezes zarządu DCHR-S SA odznaczony
Krzyżem Oficers­kim Orderu Odrodzenia Polski

W najbliższych latach sytuacja w interesujących ogrodników sektorach towarowych ma się poprawić — podjęto decyzję o budowie chłodni o pojemności 3000 t na owoce, a już tej wios­ny spółka uruchamia programy współpracy z producentami warzyw — na początek chce zorganizować produkcję ogórków polowych na powierzchni 20–50 hektarów. Kontrahenci będą mieli zapewnione doradztwo fachowe, a co najważniejsze — zbyt oraz gwarancję płatności. Pomocą organizacyjną zajmie się spółka-córka DCHR-S SA — "Żywność Polska" dysponująca od jesieni 2002 roku stacją kompletowania i pakowania warzyw oraz owoców. Wrocławski rynek hurtowy wprowadza również system ujednoliconych plastikowych opakowań wielokrotnego użytku przeznaczonych na produkty spożywcze (będą one przydatne nie tylko w obrocie warzywami i owocami, ale m.in. mięsem i rybami). Wypożyczane producentom i handlowcom współpracującym z DCHR-S SA opakowania mają cyklicznie wracać do centrum, w którym będą — przed następnym cyklem — czyszczone, myte, naprawiane.

Teren centrum jest nie tylko miejscem handlu — spółka stara się wypełniać zapisane w statucie zadania integrowania środowiska ogrodniczego Dolnego Śląska, promowania miejscowej produkcji na rynkach lokalnym, regionalnym i krajowym (także poza granicami Polski — wrocławianie doceniają znaczenie rynku niemieckiego i są gośćmi berlińskich targów Grune Woche). DCHR-S SA często organizuje konferencje i seminaria dla ogrodników, zaś mieszkańcom Wrocławia i całego Dolnego Śląska na corocznym pikniku prezentuje dorobek gmin zjednoczonej Europy. Z częstych pokazów bukieciarskich zrodził się pomysł zorganizowania we Wrocławiu Centrum Kształcenia Florystycznego. Trwają prace (wspólnie z instytucjami regionu Dolnego Śląska oraz Francji i Czech) nad następnym etapem jego rozwoju — przekształceniem w Europejską Wyższą Szkołę Florystyczną i Kształtowania Terenów Zieleni.