• 12-636-18-51
  • wydawnictwo@plantpress.pl
ogrodinfo.pl
sad24.pl
warzywa.pl
Numer 09/2006

BARWY TRZĘSACZA

Tegoroczne Dni Otwarte Vitroflory, które odbyły się 20–25 czerwca, połączono z otwarciem nowej siedziby firmy w Trzęsaczu k. Bydgoszczy. Po 29 latach funkcjonowania centrali
w Łochowie główna siedziba Vitroflory została przeniesiona do Trzęsacza, gdzie mieści się obecnie biuro oraz zdecydowana większość obiektów produkcyjnych. W Łochowie pozostało jedynie zaplecze oraz laboratorium kultur tkankowych. 200-hektarowe gospodarstwo
w Trzęsaczu zostało kupione przez właścicieli Vitroflory — Annę i Karola Pawlaków — już w 1992 r. Pierwsze obiekty (wówczas tunele foliowe) o powierzchni 4000 m2 powstały 7 lat później, w 2003 r. wzniesiono 4000 m2 szklarni, a w tym roku — 5000 m2. Cieplarnie są nowocześnie wyposażone: rośliny (m.in. figowce, poinsecje) uprawia się na przesuwnych stołach zalewowych z zamkniętym obiegiem pożywki, doświetla się je — zależnie od gatunku — światłem o natężeniu 6–8 tys. luksów, w szklarniach wykorzystywana jest również instalacja do zamgławiania oraz do dokarmiania roślin dwutlenkiem węgla. Jak poinformował dyrektor Vitroflory Tomasz Michalik, na przylegającym do firmy 2,5-hektarowym terenie w ciągu najbliższych lat powstaną kolejne szklarnie, na których budowę są już odpowiednie pozwolenia.

Trzonem Dni Otwartych była prezentacja asortymentu roślin balkonowo-rabatowych oferowanych przez Vitroflorę, która współpracuje z następującymi firmami hodowlanymi: PanAmerican Seed, Ball Flora Plant, Dmmen, pacElsner, Takii, Benary. Największą atrakcją pokazów była grupa Tropical (fot. 1) paciorecznika (Canna sp.) rozmnażana z nasion, hodowli przedsiębiorstwa Takii. Ten sposób reprodukcji roślin ogranicza ryzyko wystąpienia wirusów, które stanowią ogromny problem w przypadku mnożenia tego gatunku przez podział kłączy. Jak zapewniał Jarosław Świtalski przedstawiciel Vitroflory, nasiona tego paciorecznika są poddawane nowoczesnej obróbce, mającej gwarantować szybkie (trwające ok. tygodnia) i wyrównane wschody, w dużym procencie (90%) — fot. 2. Tak przygotowane nasiona zaleca się wysiewać w połowie stycznia, a kwitnące rośliny, które osiągają wysokość 60–70 cm, mają być gotowe do sprzedaży już w połowie maja.


Fot. 1. Odmiany paciorecznika z grupy Tropical: 'Salmon' (łososiowa), 'Yellow' (żółta)
i 'Rose' (różowa)


Fot. 2. Siewki paciorecznika — odmiany z grupy Tropical

Wśród eksponatów dominowały jednak pelargonie, przede wszystkim hodowli firmy Dmmen. Do ośmiu odmian grupy Survivor pelargonii rabatowej (Pelargonium x hortorum, syn.
P. zonale), które — jak podkreśla hodowca — charakteryzują się silnym wzrostem, okazałymi kwiatostanami, dużą tolerancją wobec chłodów, upałów oraz wiatru, dołączyły 4 nowości. Najciekawszą wydaje się 'Hot Pink' o intensywnie różowych kwiatach z czerwoną gwiazdką (fot. 3). Uwagę zwracały również: 'Pink Fizz' o jasnoróżowych kwiatach z ciemnoróżową gwiazdką i 'Light Lavender' o kwiatach lila z białą gwiazdką.


Fot. 3. Pelargonia rabatowa 'Hot Pink' z grupy Survivor —
o silnym wzroście i dużych kwiatostanach

Grupa Green pelargonii rabatowej została wzbogacona o 5 odmian, prawie wszystkie mają kwiatostany w różowej tonacji. 'Campina' charakteryzuje się intensywnie zabarwionymi, ciemnoróżowymi kwiatami, wczesnym kwitnieniem i zwartym wzrostem, podobna do niej jest 'Melrose', a jaśniejsza 'Celine', wyróżnia się ciemnoróżową gwiazdką na różowych kwiatach. W grupie Sunstar zaproponowano kreację o białych, niezbyt dużych kwiatostanach — 'Blanko' — które ładnie kontrastują z ciemnozielonymi liśćmi.

Jak stwierdził przedstawiciel Vitroflory Jarosław Bardadyn, w Polsce coraz większym zainteresowaniem cieszą się pelargonie o kwiatach dwubarwnych. Firma Dmmen zaoferowała w grupie Pacific pelargonii bluszczolistnej (Pelargonium x hederaefolium, syn. P. peltatum) efektowną odmianę 'Merlot Star' o ciemnoczerwonych kwiatach z jasną gwiazdką. W tej samej grupie wyróżnia się 'Red' (odmiana, która ma zastąpić 'Dark Red') o dużych, czerwonych kwiatostanach i ładniejszym, bardziej zwartym od poprzedniczki pokroju. Ulepszona (lepiej się krzewi i ma krótsze międzywęźla) odmiana 'Violet Impr.' ze względu na ciemny — purpurowy — kolor kwiatów znajdzie się w gronie odmian uzupełniających podstawowy asortyment, podobnie jak 'White' o białych kwiatach z różowym środkiem.

Z przedsiębiorstwa Dummen pochodzi również nowa grupa werbeny ogrodowej (Verbena x hybrida) — Empress. Składa się ona z 9 odmian, które — jak podawał Jarosław Świtalski — dobrze się krzewią, obficie kwitną, a także są odporne na mączniaka prawdziwego. Ich zaletą jest też wielkość kwiatów (pojedyncze, tworzące gęste kwiatostany, mają osiągać średnicę monety o nominale 1 euro). Szczególnie poleca się odmiany: 'Burgundy' (ciemnopurpurowa — fot. 4), 'Red' (czerwona) oraz 'White' (biała).


Fot. 4. Odmiana 'Burgundy' z grupy Empress werbeny ogrodowej

W ofercie tego przedsiębiorstwa znalazły się także nowości w grupie Summertime (patrz HO 5/2006) osteospermum Ecklona (Osteospermum ecklonis). Odmiany te charakteryzują się bardzo dobrym krzewieniem oraz dużymi kwiatami w ciepłej kolorystyce, najciekawsze kreacje to 'Sunrise' (biało-żółto-różowa), 'Sunset' (żółto-morelowo-różowofioletowa), 'Bronze Charme' (kwiaty w pastelowych odcieniach żółtego, różowego i morelowego) oraz 'Pink Charme' (kwiaty języczkowate ciemnoróżowe z białą nasadą).

Uwagę przykuwała rozmnażana wegetatywnie fuksja 'Bella Rosella' wyróżniająca się bardzo dużymi (około 10-centymetrowej długości), półpełnymi kwiatami w odcieniach różu (fot. 5).
W grupie fuksji o dużych kwiatach, a jednocześnie kaskadowym typie wzrostu, znalazła się kolejna nowość — 'Blacky Midnight' o kwiatach wrzosowo-granatowych. Obydwie odmiany kwitną późno (w drugiej połowie maja).


Fot. 5. Fuksja 'Bella Rosella'

Nowym, intensywnie rozwijającym się działem produkcji Vitroflory są byliny rozmnażane z nasion. Na Dniach Otwartych zaprezentowano nowe kreacje m.in. z rodzajów Delphinium, Aquilegia, Kniphofia czy Festuca.

W kolekcji nie zabrakło roślin o dekoracyjnych liściach, w tym ozdobnej kapusty (Brassica oleracea) — odmian z grupy Pigeon (fot. 6) o atrakcyjnej barwie wewnętrznych liści główki.


Fot. 6. Kapusta ozdobna z grupy Pigeon