• 12-636-18-51
  • wydawnictwo@plantpress.pl
ogrodinfo.pl
sad24.pl
warzywa.pl
Numer 10/2006

LETNIE POKAZY DLA OGRODNIKÓW, CZYLI FLOWER TRIALS 2006 (CZ. III)

Włosi należą do europejskiej czołówki w produkcji roślin ozdobnych, której wartość wynosi w Italii 5 mld euro rocznie. Specjalności, z którymi natychmiast kojarzy się tamtejszy rynek, to np. zieleń cięta czy formowane krzewy, jedne z głównych towarów eksportowych tego kraju. Największa jest jednak — licząca ponad 13,5 tysięcy przedsiębiorstw — grupa producentów roślin doniczkowych i balkonowo-rabatowych. Uprawy te zajmują, wraz z uprawami roślin na kwiaty cięte, około 12,7 tys. hektarów. Na kwiaciarskiej mapie Włoch nie brakuje zarazem miejsc, w których prowadzona jest hodowla. Jedną ze znanych firm dostarczających na rynek nowych odmian jest Albani e Ruggieri.

Florema Young Plants. To firma z Amstelveen zajmująca się produkcją materiałów wyjściowych, a zarazem będąca właścicielem lub współwłaścicielem odmian kilku gatunków roślin ozdobnych. Firmowane przez nią kreacje są hodowane na zlecenie, przeważnie przez przedsiębiorstwo Agricom. Jak poinformował Joop van Dijk z Floremy, na przykład hodowla begonii ogrodowej (Begonia x elatior), tak zwanej zimowej, stanowiącej najważniejszy gatunek w ofercie tej firmy (rocznie sprzedaje ok. 38 mln młodych roślin, czyt. też HO 6/2005), finansowana jest przez zrzeszenie pod nazwą Begonia Breeders Association, w którym Florema posiada 40% udziałów.
Z tej "stajni" hodowlanej wywodzi się, na przykład, odmiana 'Bonbon' o różowych kwiatach. Nowością tegorocznych pokazów była odmiana 'Olympic Red' (fot. 1).


Fot. 1. Begonia x elatior 'Olympic Red'

Pokazano również nowe odmiany rabatowej begonii z grupy Solenia, która — jak powiedział J. van Dijk — wywodzi się z firmy Benary, ale obecnie materiał mateczny tych begonii jest w wyłącznym posiadaniu Floremy. Nowości — jak odmiany 'Basket Fire Ball' (fot. 2) czy 'Red Improved' — charakteryzuje lekko zwieszający się pokrój.


Fot. 2. 'Basket Fire Ball' — odmiana begonii z grupy Solenia

W asortymencie roślin balkonowo-rabatowych własnością Floremy jest m.in. grupa Odyssey niecierpka nowogwinejskiego. Jak stwierdził J. van Dijk, należąca do tej grupy odmiana 'Hermes' (fot. 3) jest najlepszą na rynku kreacją tego niecierpka o ciemnoczerwonych kwiatach. Podkreślał też walory odmiany 'Olympus' o trójbarwnych różowo-pomarańczowo-łososiowych kwiatach.


Fot. 3. Niecierpek nowogwinejski 'Hermes' — odmiana z grupy Odyssey

Przedstawiono ponadto kolekcję atrakcyjnych odmian pelargonii wielkokwiatowej (Pelargonium x grandiflorum), tzw. angielskich (fot. 4) — pochodzą z firmy Hendrix. Jak zapewniał J. van Dijk, kreacje te — z grupy Regalia — nie wymagają podczas uprawy tak długiego okresu chłodu, jak typowe pelargonie tego typu.


Fot. 4. Pelargonium x grandiflorum 'Jewel'

Royal Van Zanten. W tym koncernie, który wchłonął kilka firm znanych z hodowli roślin ozdobnych, jak Van Staaveren, CBA, Cleangro, na pierwszym planie ekspozycji umieszczono pojemnikowe alstremerie z grupy Princess Lilies, w tym nowe jej przedstawicielki — odmiany 'Alexandra', 'Mary', 'Fabiana'. Jak informowali przedstawiciele przedsiębiorstwa Royal Van Zanten, popularność tej grupy "tarasowych" alstremerii stopniowo rośnie na świecie, ale ceny roślin są dość wysokie (materiał wyjściowy produkowany jest in vitro), toteż nadal pozostają towarem niszowym. Obecnie dostępne jest 25 odmian z grupy Princess Lilies (fot. 5).


Fot. 5. 'Sara' — jedna z odmian alstremerii z grupy Princess Lilies

Zwiększa się też popyt na doniczkowe celozje, wśród których dominuje na rynku 'Venezuela Dark Caracas'. Podczas Flower Trials '06 pokazano, oprócz tej odmiany, nowości — grzebieniastą odmianę 'Robina' o różowych kwiatostanach (fot. 6) oraz pierzastą 'Flame' (pomarańczowoczerwona — fot. 7). Jak podkreślano, rośliny te wymagają precyzyjnego nawadniania, gdyż są wrażliwe na niedobór wody w podłożu, oraz traktowania retardantami wzrostu.


Fot. 6. Celozja 'Robina'


Fot. 7. Celozja 'Flame'

W asortymencie dali i hodowli firmy Royal Van Zanten znajduje się grupa Glowo niewielkich, ale dobrze wypełnionych, kulistych kwiatostanach w pastelowych barwach (fot. 8).


Fot. 8. Odmiany dalii z grupy Glow

Największy w obrębie oferty tego przedsiębiorstwa jest dobór odmian chryzantem. Wśród doniczkowych dominują kreacje z grupy Time. Nowością była "podgrupa" Bertie Time o łyżeczkowych kwiatach języczkowatych, w której znalazły się m.in. odmiany biała ('White') i kremowobrązowa ('Champagne' — fot. 9). Z kolei w kolekcji odmian przeznaczonych do uprawy na kwiaty cięte wyróżniały się białe pełnokwiatowe kreacje, np. gałązkowa 'Choice White' (fot. 10).


Fot. 9. Chryzantemy z grupy Time (z prawej odmiana 'Bertie Time Champagne')


Fot. 10. 'Choice White' — odmiana gałązkowa chryzantemy

Knst Alstrroemeria. Firma ta, specjalizująca się w hodowli alstremerii, w swojej siedzibie w Nieuwveens pokazała podczas Flower Trials 2006 wyłącznie te rośliny. I to z jednej grupy — Inca Collection. Jest ona nowością, składa się z 9 odmian oferowanych jako "ogrodowe alstremerie". Odmiany te nie są wyrównane we wzroście, rośliny osiągają wysokość 40–80 cm (w okresie sprzedaży — 20–50 cm, ale podczas produkcji wymagają retardowania i przycinania). Są wyższe niż Princess Lilies, od których różnią się także — jak zapewnia Joost Hendriks menedżer z przedsiębiorstwa Knst — większą odpornością na niską temperaturę (mają znosić do –10°C). W cieplejszym klimacie mogą więc być traktowane jako byliny, a w surowszym polecane są do sezonowej uprawy w pojemnikach balkonowo-tarasowych. Najbardziej zwartym pokrojem spośród wspomnianych dziewięciu kreacji wyróżniają się 'Glow' (fot. 11), 'Devotion' (łososiowo-żółte kwiaty) i 'Pulse' (czerwono-żółte). Zalecany schemat produkcji, która trwa ok. 20–25 tygodni, odmian z grupy Inca jest następujący: jeśli mają być przeznaczone do sprzedaży w kwietniu, wymaga to sadzenia materiału wyjściowego do doniczek 19-cm na przełomie października i listopada, a jeżeli planuje się skierowanie do handlu roślin w maju, wystarczy rozpocząć uprawę na początku stycznia. Jest to produkcja energooszczędna (temperatura 8–10°C).


Fot. 11. Alstremeria 'Glow' — przedstawicielka grupy Inca

P. Kooij & Zonen. Ten hodowca goździków, z siedzibą w Aalsmeer, działający od 1929 roku, od 20 lat lansuje — oprócz tradycyjnych odmian, do uprawy na kwiaty cięte — kreacje doniczkowe. Z tych ostatnich utworzono grupę Sunflor, w której skład wchodzi już 37 odmian — zarówno o kwiatach pojedynczych (np. bardzo popularna 'Margarita'), jak i pełnych (np. inny bestseller — 'Campari'). Jak podkreślał Jeroen de Kuijer z firmy Kooij, wszystkie 5 nowości, pokazanych podczas tegorocznych Flower Trials, ma duże, pełne kwiaty, wśród których najmocniejszą barwą wyróżnia się 'Allura' (różowoczerwona — fot. 12). Ciekawostką jest uzupełnienie oferty pojemnikowych goździków kreacjami o kaskadowym pokroju (grupa Fontaine), które premierę miały na Horti Fair '05 (patrz HO 4/2006).
W czerwcu zaprezentowano je już pod pełnymi nazwami (fot. 13), które nawiązują do kolorów kwiatów. Jak powiedział J. de Kuijer, sprzedaż do Polski ukorzenionych sadzonek goździków z grupy Sunflor zwiększa się, sezon handlu rozpoczyna się w 36. tygodniu roku, co pozwala uzyskać producentom kwitnące rośliny wczesną wiosną, a nie wymaga sporych nakładów na ogrzewanie szklarni czy tunelu (czyt. też HO 10/2005).


Fot. 12. Goździk 'Allura' z grupy Sunflor


Fot. 13. Goździk 'Fontaine Lilac'

Przedstawiono również rozmnażane wegetatywnie odmiany z grupy Diana wyżlinu większego (Antirrhinum majus), czyli lwiej paszczy. Grupa ta oferowana jest pod opatentowaną nazwą Florini® i składa się z 8 kreacji, które przeznaczone są do uprawy w doniczkach (fot. 14).


Fot. 14. Wyżlin 'Diana Hot Pink'

M. Koppe. Jest to hodowca begonii, znany przede wszystkim jako twórca odmian doniczkowego gatunku Begonia x elatior oraz dostawca ukorzenionych sadzonek tych roślin. Z tej hodowli pochodzą takie odmiany, jak 'Baladin' (jak podkreśla Herman Koppe — "najlepsza na rynku czerwono kwitnąca przedstawicielka B. x elatior", fot. 15) czy 'Barkos', od którego pochodzi 13-odmianowa grupa (kreacje o dużych pełnych kwiatach, dobrej trwałości, o nazwach zaczynających się na literę B, np. nowość 'Beserba Light Pink'). Według H. Koppe, odmiany hodowli firmy, której jest współwłaścicielem, stanowią około 1/3 europejskiego rynku ww. begonii.


Fot. 15. Begonia x elatior 'Baladin'

Podczas Flower Trials 2006 pokazano też, w siedzibie tego przedsiębiorstwa w Aalsmeer, 5 patiowych odmian begonii, z grupy Betulia (fot. 16). Ukorzenione sadzonki tych roślin zaleca się sadzić do doniczek na przełomie listopada i grudnia tak, by w kwietniu otrzymać materiał handlowy.


Fot. 16. Begonia 'Betulia Light'

Największą atrakcją pokazów były jednak begonie doniczkowe ozdobne z liści — oferowane jako kolekcja Beleaf® (fot. 17), której towarzyszy markowa etykieta. Kolekcja składa się z 6 odmian ('Amazon Delta', 'Arctic Breeze', 'Green Valley', 'Inca Fire', 'Indian Summer', 'Maori Haze' — fot. 18), które — jak powiedział Herman Koppe — będą dostępne tylko dla jednego producenta w poszczególnych krajach.


Fot. 17. Kolekcja Beleaf ® begonii doniczkowych o ozdobnych liściach


Fot. 18. i 'Maori Haze' — jedna z odmian z tej grupy