• 12-636-18-51
  • wydawnictwo@plantpress.pl
ogrodinfo.pl
sad24.pl
warzywa.pl
Numer 11/2006

KAPUŚCIANE DOŻYNKI W CHARSZNICY

10 września już po raz dwunasty w Charsznicy odbyły się Dni Kapusty, mające na celu promocję i popularyzację regionu, w którym uprawy kapusty zajmują około 2,5 tys. ha. Dla producentów warzyw była to również okazja do obejrzenia poletek odmianowych, wysłuchania porad i fachowych konsultacji.

Firma Bejo Zaden przygotowała kolekcję w gospodarstwie Adama Pietrzyka w Charsznicy. Spośród wielu prezentowanych odmian kapusty głowiastej białej producenci zwracali uwagę m.in. na Alfredo F1, przeznaczoną do uprawy poplonowej, o 80 dniach wegetacji i główkach dorastających do 2–3 kg. Nie nadają się jednak one do długiego przechowywania, z takim przeznaczeniem można natomiast uprawiać np. późniejszą Hurricane F1.
Z odmian przetwórczych Paweł Glanowski przedstawiciel firmy na południe Polski, jako jedną z ważniejszych propozycji w ofercie tego przedsiębiorstwa wymieniał Mandy F1 (fot. 1) polecaną do kwaszenia późnojesiennego lub zimowego — po przechowywaniu. Jest to odmiana o dużych główkach i wysokiej zdrowotności. Jej liście zawierają dużo suchej masy, z nich uzyskuje się białą i dobrej jakości kwaszonkę. Na poletkach z kapustą czerwoną zobaczyć można było m.in. Buscaro F1 o główkach ważących 4–5 kg, przeznaczoną głównie dla przetwórstwa, Lectro F1 — nadającą się do długiego przechowywania, o główkach 3–4-kilogramowych oraz Subaro F1, która tworzy główki o masie 2,5–3 kg, polecaną do wiosennej sprzedaży — po przechowywaniu.


Fot. 1. Mandy F1

Firma Clause od 4 lat prezentuje swoje odmiany na polach Stanisława Pietrzyka i Rafała Maja w Ciszowicach.
Z nowości pokazano odmianę kapusty białej Bravo F1 (85–90 dni wegetacji), która nadaje się do wczesnego kwaszenia, a także na rynek warzyw świeżych. Jej główki nie pękają po osiągnięciu dojrzałości. Mogą dorastać nawet do 8 kg, niestety w warunkach tegorocznej, lipcowej suszy miały zaledwie 3 kg (fot. 2). Z kapust typowo przetwórczych pokazano m.in. odmianę pod numerem CLX 3997 F1, która prawdopodobnie w przyszłym roku będzie dostępna pod nazwą handlową Legion F1. Przypomina ona znany już Brigadier F1, jednak jest w mniejszym stopniu atakowana przez wciornastki.
W grupie odmian kapusty głowiastej czerwonej zobaczyć można było wczesną Fuego F1, która ma główki o masie 2–3,5 kg i nadaje się m.in. do przechowywania, oraz Garance F1 o 5-kg główkach, polecaną do przetwórstwa.


Fot. 2. Bravo F1

W gospodarstwie Henryka Raja w Charsznicy oprócz znanych już propozycji, można było zobaczyć kilka nowości firmy Rijk Zwaan. Od przyszłego roku do sprzedaży wprowadzona będzie odmiana Storema F1. Ma ona 150 dni wegetacji, nadaje się do długiego przechowywania — do czerwca. Jest nieco podobna do znanej Kaloramy F1, wiąże jednak większe główki — o masie 3,5–4 kg. Przeznaczona jest do uprawy w zagęszczeniu do 40 tys. roślin na hektar. Po przechowywaniu długo zachowuje zielony kolor. Zainteresowanie zwiedzających poletka w Charsznicy wzbudzały odmiany Manama F1 oraz nowsza propozycja w tym typie, pod numerem RZ GZG 250 F1 o dużych i wyrównanych główkach (fot. 3). Jej wegetacja trwa około 120 dni. Nadaje się kwaszenia, ponieważ zawiera dużo cukrów, ponadto można ją przechowywać do lutego. Pokazano również kilka odmian kapusty głowiastej czerwonej, m.in. Regumę F1 o okresie wegetacji wynoszącym około 150 dni, polecaną do bardzo długiego przechowywania.


Fot. 3. Arkadiusz Lipiński z firmy Rijk Zwaan prezentuje odmianę oznaczoną
na razie symbolem RZ GZG 250 F1

Prezentację oferty firmy Syngenta Seeds można było oglądać na polach Piotra Gajdy w Charsznicy oraz w gospodarstwie Mieczysława Banacha w Ciszowicach. Zainteresowaniem zwiedzających cieszyły się przede wszystkim przetwórcze odmiany kapusty głowiastej białej, przeznaczone do kwaszenia. W tym sezonie firma ta zaprezentowała m.in. nową odmianę Septon F1 (fot. 4) o wegetacji trwającej 95–100 dni, przeznaczoną do wczesnego kwaszenia. Wiąże duże (6–7-kg) główki o ładnej strukturze wewnętrznej. Mają one krótki głąb, są zwarte i twarde oraz odporne na pękanie. Odmiana sadzona w kwietniu nadaje się do kiszenia już w lipcu, jej liście są smaczne i delikatne. W przyszłym sezonie firma planuje wprowadzić na rynek nową odmianę kapusty białej odporną na kiłę kapusty.
Będzie to Ramkila F1, o 125 dniach wegetacji i dużych główkach, nadających się do kwaszenia, podobna do znanej Ramco F1, a w najbliższym czasie spodziewać się można także odmian kapusty brukselskiej odpornych na tę chorobę.Fot. 4. Septon F1

Z roku na rok rośnie zainteresowanie kapustą pekińską, dlatego firma pokazała również nową odmianę Suprin F1, która w doświadczeniach jest od 2004 r., a w tym roku dostępne były już jej nasiona. Nadaje się do długiego przechowywania, ma intensywnie zielone, smukłe główki i niezbyt grube nerwy główne.