RYNEK
Hasło Ogrodnicze 06/2000
Pięć lat minęło od pierwszej edycji warszawskich targów ogrodniczych Horti Expo. W 2000 roku zorganizowano je od 6-9 kwietnia, tradycyjnie już, na terenie SGGW w Warszawie.
WARZYWNICTWO
''LICZY SIĘ EFEKT EKONOMICZNY...
...a nikt wam grosza nie doda" - takie słowa usłyszeli licznie przybyli producenci warzyw szklarniowych na wstępie zorganizowanego 15 kwietnia przez firmę Seminis Vegetable Seeds Dnia Otwartych Drzwi w Trzcianie niedaleko Bochni.
KWIACIARSTWO
DONICZKOWE PIERWIOSNKI CORAZ POPULARNIEJSZE
Rosnący popyt na uprawiane w doniczkach mieszańce wywodzące się od pierwiosnka bezłodygowego (Primula vulgaris, syn. P. acaulis) skłonił firmę Novartis Seeds do zorganizowania trzech spotkań z producentami, które poświęcono tym roślinom. Drugie z kolei - z najliczniejszym audytorium - odbyło się 25 marca w Pszczynie. Oprócz oferty odmian, jakie poleca Novartis, podczas tej imprezy przekazano przybyłym sporą porcję wiedzy.
Mączniak prawdziwy znany jest głównie producentom i miłośnikom róż. Obok drastycznego obniżenia jakości kwiatów, powoduje on silne zahamowanie wzrostu krzewów, które stają się mniej odporne na mróz. Od kilku lat obserwuję nasilenie występowania choroby także na innych roślinach ozdobnych - doniczkowych i balkonowo-rabatowych.
KWIACIARSTWO
SZARA PLEŚŃ POINSECJI
Wśród wielu chorób poinsecji szara pleśń, powodowana przez Botrytis cinerea, należy do najgroźniejszych. Występuje ona we wszystkich fazach rozwoju roślin, których jakość drastycznie się obniża. Często straty w produkcji są bardzo duże.
KWIACIARSTWO
FITOPLAZMY A PROBLEM WYRADZANIA SIĘ LILII
U lilii występuje kilkanaście chorób infekcyjnych, powodowanych przez grzyby, bakterie bądź wirusy, a także przez fitoplazmy. Ostatnio znaczenie chorób wywołanych przez fitoplazmy wzrasta. Trudno powiedzieć, kiedy po raz pierwszy zostały opisane choroby lilii wywołane przez te patogeny. Z prac badaczy amerykańskich wynika, że chorobę o nazwie rozetowatość stwierdzono na roślinach Lilium longiflorum importowanych z Bermudów już pod koniec ubiegłego wieku. Wydaje się, że wtedy była to bardzo groźna i dość powszechna choroba lilii, którą zaliczono do grupy wirusowych.
Jedną z bardzo groźnych, lecz stosunkowo mało poznanych, chorób róż jest degeneracja i zamieranie krzewów, zwana czasem zdziczeniem, powodowana przez fitoplazmę żółtaczki astra.
Pomimo rygorystycznych przepisów kwarantannowych i dokładnej kontroli fitosanitarnej w punktach granicznych, co roku odnotowuje się przypadki sprowadzania do kraju groźnych szkodników, w tym kwarantannowych, które w wielu sytuacjach są trudne do wykrycia i identyfikacji.